Як підготуватися до вакцинації від коронавірусу

Про визначення рівня антитіл перед щепленням, як передбачити ймовірну алергічну реакцію, як часто виникають складні реакції на вакцину – про це та інше розповіла сімейна лікарка, директорка міського центру первинної медико-санітарної допомоги Валентина Гесаль.

Як підготуватися до вакцинації від коронавірусу

Чи потрібно здавати аналізи перед вакцинацією, робити тест на антитіла?

– Перед вакцинацією не передбачено жодних аналізів. Не потрібно робити загальний аналіз крові чи витрачати гроші на визначення антитіл. Люди часто хочуть знати перед вакцинацією, чи є в них імунітет. Або вони перехворіли на коронавірус і йдуть здавати тести на імуноглобуліни. Але підставою для того, щоб відтермінувати вакцинацію, є лише позитивний ПЛР-тест або позитивний тест на антиген. Причому інформацію про людину, в якої виявили позитивний антиген, ми маємо терміново подати до Держпродспоживслужби, щоб зареєструвати цей результат. Далі її вже спостерігають, як пацієнта з коронавірусною інфекцією. Якщо тест на антиген був здійснений удома, бо зараз вони доступні в аптеках, випадок не є зареєстрованим. Відповідно на цій підставі ми не можемо видати довідку про відтермінування вакцинації.

– Чи потрібно здавати ПЛР-тест перед вакцинацією, щоб перевірити, чи не хвора людина?

– Не треба. Протипоказом до щеплення є гостре інфекційне захворювання, а ПЛР-тест виконується пацієнтам, які мають ознаки гострої респіраторної інфекції та на 5-7-й день контактним особам. Зазвичай це члени сім’ї.

Варто пам’ятати, що імунітет від хвороби формується через 14 днів після отримання другої дози вакцини. Однак це не означає, що ви точно не захворієте. Щеплення запобігає ускладненням, які може спричинити ковід, тобто ви перенесете хворобу значно легше.

Як дізнатися про можливу алергію на компоненти вакцини?

– Треба прочитати склад вакцини, якою ви збираєтеся вакцинуватися, і переглянути свою амбулаторну картку, чи не було у вас реакцій на якісь компоненти введених раніше вакцин. Якщо алергічна реакція спостерігалася на один зі складників, лікар може порекомендувати інший препарат.

Ознайомитися зі складом вакцин можна:

  • в інструкції на сайті Державного експертного центру МОЗ;
  • на сайті vaccination. covidl9. s gov.ua;
  • у медпрацівників, які проводять вакцинацію.

Якщо алергічна реакція проявляється, коли і як це відбувається?

– Усі несприятливі події, які відбуваються в організмі впродовж 30 днів після вакцинації, вважаються наслідком вакцинації. Можуть бути відтерміновані реакції на щеплення. Вони бувають очікувані, такі як підвищення температури тіла чи ломота в суглобах, а можуть бути й неочікувані. Це важкі реакції, які зазвичай стаються практично відразу після щеплення. Ведеться суворий облік таких осіб. Дані про них передаються до Державного експертного центру і заносяться в автоматизовану систему обліку всіх несприятливих подій після імунізації.

«Погляд часу» №50-09.12.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *