Як почистити димар: сучасні та «дідусеві» способи

Як почистити димар

Щоб позбутися сажі, існують як механічні, так і хімічні способи чищення.

Питання чищення труби димоходу актуальне для всіх, хто опалює будинок твердим паливом. У димохідній трубі накопичується сажа, яка перешкоджає ефективній та правильній роботі каміна чи печі. Її потрібно позбутися, коли з’являється зворотна тяга, паливний матеріал довше розгорається, зменшується тепловіддача, є ймовірність випадкового загоряння сажі.

Як прочистити димохід за допомогою щітки?

Ручний механічний спосіб – перевірений роками та надійний. Щоправда, на цю процедуру потрібно виділити час і трохи попрактикуватися. В якості основного інструменту використовується йорж. При його виборі слід звернути увагу на матеріал виготовлення. На сучасному ринку представлені щітки, виготовлені з металу і пластику.

Металеві моделі трохи дорожчі, однак вони довше зберігають свій робочий вигляд і краще очищають трубу від сажі. Але варто враховувати, що інтенсивна взаємодія такого йоржа з поверхнею труби призводить до подряпин.

Щітки з пластика дбайливіші до внутрішньої частини труби, вони м’якші, практично не дряпають її, коштують дешевше, але швидше втрачають свій товарний вигляд.

Фахівці рекомендують для димоходу з цегли вибрати металеву щітку, вона ефективніше усуває сажу. Для димохідної труби з металу краще зупинити свій вибір на пластиковому йоржі, він менше буде пошкоджувати не дуже стійку до подряпин поверхню.

Розміри щітки мають відповідати діаметру труби, допускається на 1-2 см більше.

Димохідну трубу можна чистити через дах або зсередини.

Для першого методу потрібна буде надійна мотузка, щітка та вантаж 1-3 кг. Йоржик прикріплюють до мотузки, прив’язують вантаж і опускають у димохідну трубу. Робити це потрібно не різко, а поступово, не кидати щітку у вільне падіння, адже є ризик пошкодження вантажем труби. Слід повторити процедуру кілька разів.

Щоб почистити димохід зсередини, йоржик прикріплюють на довгу жердину і чистять димохід через камін. У пічках – через спеціальні отвори на стінках, які залишають під час будівництва печі. Їх потім ретельно замащують глиною.

Хімічний спосіб

Очистити димохід від сажі можна і за допомогою хімічних засобів. Спеціальна речовина згорає у котлі чи каміні, у результаті чого виділяються активні гази, що впливають на сажу, вона сохне та відпадає шарами, які усуваються із попелом.

Сучасний ринок пропонує для цього спеціальні поліна та порошок, яким посипають дрова перед спалюванням. Дим, який виділяється, розм’якшує сажу. Вона відколюється від стінок і падає у топку.

Купуючи той чи інший хімічний засіб, потрібно уважно познайомитися з інструкцією чи проконсультуватися з продавцем, оскільки не кожен із продуктів універсальний і може взагалі не підійти для конкретного опалювального приладу.

Корисні поради щодо правил чищення та безпеки

Рекомендується виконувати очисні роботи у сухий безвітряний день.

На пологих дахах необхідно використовувати страховку. У крайньому випадку слід прив’язуватися мотузкою.

Пічні отвори ще до початку робіт повинні бути закриті, щоб не дати сажі поширитися будинком. Якщо камін не має дверцят, замість них можна повісити вологу ганчірку.

Закінчивши чищення, димовідвідний канал оглядають. Виявлені тріщини і щілини замазують глиною, після чого фарбують водоемульсійною фарбою.

 «Погляд часу» №7-13.02.2020

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *