Як посадити новий кущ винограду на старому місці
Якщо на винограднику необхідно замінити один сорт іншим, то кращий варіант заміни – перещеплення. Однак якщо рослини старі, їх бажано замінити, а не перещеплювати.

Багато хто з виноградарів відзначає таку закономірність: на місці куща, який розкорчували, висаджені саджанці розвиваються досить погано. Пов’язано це, в першу чергу, з тим, що поживні речовини в кореневій зоні куща використані, а вносити нові дози добрив, особливо органічних, безпосередньо під сам кущ не є можливим. Звичайна рекомендація з закладання нового виноградника на місці старого – почекати з посадкою нових кущів 2-3 роки, щоб устигло перегнити відмерле коріння, і земля трохи відновилася.
Кращих результатів досягають, якщо на місці розкорчованого виноградника деякий час залишають пар або висівають сидератні рослини. Але скористатися такими порадами на маленькій присадибній ділянці майже неможливо через їх розміри. Невигідно невеликий клаптик землі так непродуктивно використовувати.
Є інший, добре перевірений і надійний спосіб заміни кущів, але, на жаль, дуже трудомісткий, – це повна заміна ґрунту в посадкових ямах. Досвід свідчить про те, що молоді кущі, посаджені на місці старих розкорчованих, при такому способі посадки прекрасно розвиваються, рано вступають у плодоношення.
Слід врахувати тільки таку особливість посадки нового куща на старе місце: яма, яку викопують на місці розкорчованого куща, повинна бути якомога більшою за площею. Глибина її не так важлива для росту і розвитку висадженого саджанця, тому що основна маса коренів буде розвиватися в найродючішому шарі ґрунту, а він рідко буває товщим за 50-60 см. Приготовлену яму необхідно добре заправити органічними добривами: перегноєм, компостом із додаванням деревної золи і суперфосфату.
Спостерігається така закономірність: чим більша за розмірами викопана посадкова яма, тим більше шансів у висадженого саджанця розвинутися в міцний кущ винограду.
«Погляд часу» №16-14.04.2022