Як позбутися слів-паразитів

Коли людина не стежить за своєю мовою, вона перестає слідкувати за власними думками. А дарма. Якби ми прослідкували, що і як говоримо, ми б жахнулися, наскільки у нашій мові багато помилок.
Чималу частку займають у ній слова-паразити. На щастя, при бажанні і належній наполегливості це можна виправити.
Постійне осмислення практики усної мови
Звучить нудно і довго, проте ця рекомендація – фундамент вашої майбутньої вишуканої мови. Проте підходьте осмислено до кожної, навіть найменшої можливості: від обговорення проекту з друзями до виступу перед публікою. До того ж необхідно кожного разу контролювати, що і як ви говорите, незалежно від ситуації. Сприймайте кожну свою комунікацію як приклад ваших ораторських здібностей. Неможливо досягти цілей без постійної практики і спроб самовдосконалення.
Глибокий вдих
Кожного разу, коли вам хочеться вставити слово-паразит у свою промову, зробіть глибокий вдих. По-перше, він перерве вашу мову, і зробить цікаву смислову паузу. А по-друге, у вас буде час подумати над наступними словами і можливість більш грамотно побудувати речення.
Примусовий мовний інтервал
Вище ми говорили про смислові паузи у вашій мові. Вони дуже корисно впливають на бесіду у цілому, допомагаючи розставити акценти на потрібних словах та ідеях. До всього іншого, привчаючи себе робити мовні інтервали, ви позбавляєте себе можливості вставляти непотрібні слова-паразити і словосполучення. Крім того, цим ви допомагаєте вашому співрозмовнику краще зрозуміти вас і не втратити нитку розповіді, переварити отриману інформацію. Чим ще корисні подібні затримки? Вони допомагають вам концентрувати увагу на продовженні вашої розповіді.
Допомога друга
Отже, позбутися слів-паразитів – досить складне і тривале завдання. Допомогти вам у цьому можуть ваші друзі і близькі. Попросіть когось під час вашої розмови попутно записувати, що ви вжили у своїй промові. А потім підрахуйте всі шкідливі слова і запам’ятайте їх. У результаті таке регулярне тренування допоможе скоротити вживання багатьох непотрібних слів і відшліфувати вашу мову.
Геть невпевненість!
Нечітке формулювання думок, втрата головної ідеї, невпевненість у своїх словах – одні з основних причин, при яких з’являються слова-паразити. Забули необхідне слово? Втратили те, про що хотіли розповісти? Зробіть паузу і візьміть себе у руки. Але ніяк не вживайте у своїй промові (особливо діловій) такі слова: ем, значить, нібито, як би, ну, ось і інші. Величезний потік слів-паразитів погіршить розуміння і сприйняття вашої мови, а не врятує у подібній ситуації.