Як проявляється нестача вітаміну А
Вітамін А відіграє важливу роль: бере участь у кровотворенні, синтезі статевих гормонів, відповідає за здоров’я епітелію й очей.
Нестача вітаміну А може бути первинною чи вторинною. Первинна викликається незбалансованим харчуванням. Вторинна – є наслідком наявного захворювання: муковісцидоза, лямбліоза і т. д.
Спочатку дефіцит проявляється зниженням зору в сутінках, так звана «куряча» сліпота, захворюваннями рогівки. Складніше нестача вітаміну А переноситься дітьми. Оскільки зниження гостроти зору в темний час доби може провокуватися і браком інших корисних речовин (наприклад, цинку), тому важливо провести діагностику.
Знижується імунітет, підвищується схильність до інфекцій. Порушується структура епітелію, може проявлятися лущенням, поганим загоєнням, сухістю слизової (навіть до утворення виразок). У дітей може почати лущитися шкіра на кінчиках пальців.
Волосся і нігті стають ламкими, на нігтьовій пластині з’являються поперечні смужки.
Порушується робота шлунково-кишкового тракту – виникає діарея, гастрит.
Діти при дефіциті вітаміну А відстають у фізичному розвитку, також спостерігається і затримка психічного.
Надлишок вітаміну А не менш небезпечний для організму, як і його нестача. Приймати його без призначення лікаря не можна, оскільки існують норми вживання: чоловічий організм у середньому потребує 900 мкг вітаміну А на добу, тоді як жіночий – 700 мкг. Для дітей норми різняться залежно від віку: від 400 до 600 мкг.
Покрити дефіцит вітаміну А можна збалансованим раціоном. Додавайте в їжу:
- вершкове масло,
- твердий сир,
- яєчний жовток,
- печінку,
- свіжу зелень,
- зелений горошок,
- моркву,
- помідори,
- персики,
- гарбуз,
- обліпиху.
«УЮТ» №47-19.11.2020