Як у будинку розміщувати ікони?
Домашні ікони розміщують там, де зазвичай відбуваються ранкові та вечірні молитви. Це повинно бути тихе місце, де ви не будете відволікатися на сторонні звуки.
Особливих рекомендацій щодо того, в якій кімнаті повинні розташовуватися святі образи, немає. Це можуть бути і спальня, і кухня, і вітальня.
Ікони в будинку повинні перебувати на рівні очей або трохи вище, щоб звертати на них погляд під час молитви було не набридне для дорослих і зручно для дітей.
Якщо у вашому розпорядженні лише ікони Спасителя і Божої Матері, то першу варто встановити праворуч, а другу – зліва (саме так влаштований класичний іконостас). Якщо ж ікон більше, у центрі і вище розташовується ікона Спасителя, по праву сторону від неї – ікона Богоматері, по ліву – образ Іоана Предтечі чи ж Миколи Чудотворця.
Зазначимо, що у традиційного іконописі є образ під назвою «Ісус Христос Цар Слави», який об’єднує Богородицю, Спасителя й Іоана Предтечу.
Ікона архангела Михайла завжди розміщується поруч із Богоматір’ю, а образ архангела Гавриїла – з іконою Іоана Предтечі. Трохи нижче і з боків встановлюють іменні, сімейні і спадкові ікони. А вище композиції ікон допускається встановлювати тільки Розп’яття чи образ Святої Трійці.
Церква засуджує сусідство ікон із декоративними елементами, сучасною розважальною побутовою технікою (телевізор, магнітофон), картинами і різними плакатами сучасних зірок. Не можна також поміщати ікони біля книг не богословського змісту.
Також забороняється вміщувати фотографії біля ікон. Краще ікони розміщувати на полиці, ніж вішати (не спокушати асоціаціями з шибеника).
Можна прикрашати іконостас живими квітами.
«Погляд часу» №33-2019