Як уродженець Чернівців прототипом Штірліца став

Ян Черняк

Світ облетіла сенсація. Виявляється, обожнювана фюрером зірка кінематографа Третього рейху Маріка Рьокк, із якої мав роман міністр пропаганди Геббельс, була радянською шпигункою! Про це повідомив таблоїд «Більд», посилаючись на розсекречені документи про федеральну розвідувальну службу Німеччини.

Людина без тіні

– Навряд чи цю «світову сенсацію» можна назвати новиною, – приголомшив  письменник, історик спецслужб Геннадій Соколов. – Є ще згадка про розвідувальну діяльність Маріки Рьокк і датуються вона листопадом 1951 року у документах організації «Гелен», предтечі сучасної розвідслужби Німеччини. У тому ж 1951 році Рьокк оголосила, що закінчує акторську кар’єру. Газети тоді писали, що вона хотіла відкрити власний бутік у Дюссельдорфі і продавати вироби зі швейцарської вовни. Але німецька розвідка дійшла висновку, що це розумний хід, який дозволив би Рьокк і далі працювати на СРСР. Про Рьокк згадував і генерал КДБ Павло Судоплатов у книзі «Розвідка та Кремль».

Куди цікавіше у цій історії інше. За даними «Більд», на чолі шпигунської мережі, у яку входила Рьокк, стояв легендарний радянський розвідник Ян Черняк. Він створив та очолив цю мережу. За дивовижний талант залишатися непоміченим Черняка прозвали Людиною без тіні. І тільки на похоронах розвідника начальник Генштабу Російської армії генерал армії Михайло Колесников зізнався, що Черняк був тим самим легендарним Максимом Ісаєвим, тобто Штірліцем…

Агенти із вищих кіл Рейху

Так ким же він був?

– Резидентом Головного розвідувального управленія (ГРУ) Генерального штабу Червоної Армії.

Ян (Янкель) народився у 1909 році у Чернівцях. Це місто на Буковині входило тоді до складу Австро-Угорської імперії. Під час погромів загинула вся його велика родина. Сироту виховували у дитячому притулку. Навчався Ян дуже добре. Ще у школі освоїв німецьку, румунську, угорську, англійську, іспанську, чеську та французьку мови. Говорив на них без акценту. Отримав дипломи Празького технічного училища та Берлінського політичного коледжу. У 1930-му році вступив до німецької компартії. Тоді ж був завербований радянською розвідкою.

У 1934 році очолив радянську резидентуру у Румунії. Але незабаром потрапив під ковпак: завівся зрадник, і Черняка евакуювали до Москви. Тут він відучився у розвітшколі, освоїв російську мову, яку до цього не знав. Наприкінці 1936 року Черняка під наглядом кореспондента ТАСС відправили до Швейцарії. Оперативний псевдонім Джен. Свою агентуру у Швейцарії і Німеччині Ян вербував особисто. Згодом гітлерівській контррозвідці так і не вдалося розкрити жодного його агента. Навіть сьогодні з 35 членів групи «Крона» відомі лише двоє – улюблені актриси Гітлера Ольга Чехова і Маріка Рьокк.

Знаємо лише посади інших: секретар рейхміністра, офіцери абвера; вермахта, гестапо, офіцер, який працює безпосередньо у штабі Гітлера, і т. д.

Ці люди оберталися у вищих колах рейху і здобували важливу інформацію, яку доповідали особисто Сталіну.

Гіпнотизер і щасливчик

Повернемося до Яна Черняка. Які головні досягнення нашого Штірліца?

– По-перше, те, що ніхто з агентів «Крони», що діяла 11 років у Німеччині і по всій Європі, не був розкритий і спійманий. По-друге, завдяки йому Центр завчасно отримав план «Барбаросса» і точну інформацію про дати його здійснення. По-третє, він фактично врятував Москву від гітлерівської авіації. «Кроні» вдалося викрасти повну документацію про радари і навіть доставити зразок радарів до столиці (у СРСР своїх радарів не було).

Усього Черняк передав до Центру 12 500 аркушів технічної документації, 102 зразка апаратури, документи, що стосуються радіолокації, електропромисловості, корабельного та авіаційного озброєння, металургії.

Це був феноменальний розвідник! Із першого прочитання запам’ятовував напам’ять 10 сторінок тексту на будь-якій із восьми мов. Володів даром гіпнозу і з високою точністю міг розгадати наміри співрозмовника. Майстер рукопашного бою. Міг виготовити з підручних засобів будь-які печатки і штампи, підробити будь-який почерк. Він зробив собі кілька паспортів, і жодного разу його документи не викликали сумнівів при перетині кордону. А їздити йому довелося багато.

В одному з рідкісних інтерв’ю Черняк так сказав про себе: «Я не порушував вимог конспірації. Завжди пам’ятав, чим може закінчитися для мене зустріч із контррозвідкою, а тому не відвідував публічні будинки, спортивні змагання, театри, де часто проводилися облави і перевірки документів, не порушував місцевих законів, щоб не привертати до себе ніякої уваги… Але, крім усього іншого, розвіднику ще потрібно звичайне везіння. Мені щастило».

Уран через океан

Чим займався Черняк після перемоги над Гітлером?

– Кілька років працював на бомбу в Англії, Канаді та США. Атомну. Це він завербував одного з провідних фахівців британського атомного проекту «Тьюб еллойз» професора Аллана Нанна Мея. Який передав Черняку матеріали про основні напрямки ядерних розробок в Англії, зокрема у кембріджській лабораторії: креслення уранового котла і опис принципів його роботи. 130 аркушів надсекретної документації.

Пізніше Черняк очолив резидентуру ГРУ у США і Канаді. Він переслав до Москви перелік ядерних науково-дослідних об’єктів США і Канади і навіть зразки урану-235. Вони були запаяні в обгортку з-під цукерок у вигляді окису на платиновій фользі. Усього 162 міліграма.

Групу Черняка видав шифрувальник Ігор Гузенко, який працював у радянському посольстві у Канаді. Він попросив у канадців політичного притулку і прийшов до них не з порожніми руками. Контррозвідці стали відомі імена 19 радянських агентів. Дев’ять із них заарештували і засудили. Але керівника групи Гузенко не знав.

Центр вирішив вивести з гри Черняка і решту команди. Для цього з візитом доброї волі у США направили радянський військовий корабель. Він і вивіз агентів до Севастополя.

Євген Чорних

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber