Як відповідати на незручні запитання

Як відповідати на незручні запитання
Як відповідати на незручні запитання

«УЮТ» №12-2019

Як поводитися батькам, коли дитина запитує про незручні й навіть сороміцькі ситуації, про які не прийнято говорити вголос?

«Я з’явився після того, як ви з татом займалися сексом?»

Якщо питання задає дитина 3-5 років, то не варто занурюватися в фізіологію. Саме формулювання вона могла почути й повторити, не розуміючи, про що йдеться. Хороша відповідь: «Мама з татом зустрілися й полюбили один одного, вони багато обнімалися, цілувалися, після чого тато дав мамі частину себе, спеціальну клітинку, яка, потрапивши до мами в живіт, виросла і через 9 місяців перетворилася на тебе». Якщо дитина старша, після розповіді про те, як батьки зустрілися, на допомогу прийдуть картинки з підручників, на яких докладно показано, як з’єднуються між собою сперматозоїд і яйцеклітина.

Дитина запам’ятовує, що вона – результат любові мами й тата, їх частина. Чесний підхід зміцнить зв’язок між батьками й дитиною.

«Я помру?»

Найчастіше дитина питає про смерть у зв’язку з відходом близької людини або загибеллю домашнього улюбленця. Важливо, щоб малюк не прочитав у ваших очах тривогу. Але і брехати не треба, адже правду він все одно дізнається – не від вас, так від інших. Оптимальна поведінка – увійти в роль спокійного філософа й пояснити, що смерть неминуча, але при цьому обов’язково заспокоїти, сказавши, що дитина зіткнеться з нею дуже й дуже нескоро, до цього буде навчання, своя сім’я, робота, діти, онуки. «Коли людина стає дуже старою, вона втомлюється від життя і вмирати їй зовсім не страшно», – на цій фразі зупиніться. І переведіть дитину з раціонального на емоційне. Обійміть, займіться разом улюбленою справою. Зайві деталі в стилі «після смерті люди живуть на пухнастих хмарах» лише збуджують фантазію – дитина зациклиться на питанні смерті, їй почнуть снитися кошмари. А думка про те, що до старості ще багато часу, заспокоїть дитину, і в подальшому це питання не повинно її лякати.

«Ви з татом сексом займаєтеся?»

Дитину в жодному разі не можна лаяти за це запитання (як і за будь-які інші). У першу чергу уточніть – що вона має на увазі? Чому вирішила поговорити про це? І, щоб вона не відповіла, спокійно скажіть, що сексуальна сфера – особлива форма відносин між закоханими чоловіком і жінкою. Коли людям подобається бути разом, їх тягне один до одного – так влаштований наш організм і так відбувається в усіх дорослих. Якщо ви зовсім не готові до відповіді, зауважте, що почули питання, але вам треба подумати. Важливо, щоб у дитини не залишилося відчуття, що секс – це щось заборонене і їй терміново потрібно розпитати про нього друзів.

«Ви сваритесь – ви не любите один одного і мене?»

Необхідно пояснити, що невеликі сварки іноді трапляються  у будь-якій сім’ї. «Ми ж із тобою теж можемо посваритися, коли ти хочеш дивитися мультфільми, а я тобі не дозволяю». Потім варто пояснити, що ваші стосунки з дитиною і ваші відносини з чоловіком – це різні речі. «Якщо ми з татом сердимося один на одного, ти тут зовсім ні до чого», – це головна фраза.

Діти схильні брати на себе провину за сварки батьків і часто вважають себе зобов’язаними мирити їх. Ваші слова позбавлять дитину почуття провини й допоможуть сформувати правильне уявлення про сімейне життя. Важливо, щоб у пам’яті дитини не відклалося, що навіть близькі люди здатні нанести один одному шкоду й біль. Щоб, ставши дорослою, дитина не побоялася заводити свою сім’ю.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *