Як вимирали чоловіки

вимираніє чоловіків

Учені зі Стенфордського університету (США) з’ясували, що в кам’яному столітті відбулося різке скорочення генетичного різноманіття серед чоловіків.

Генетики припускають війну між кланами, яка зачепила переважно чоловіче населення.

Як відзначають учені, приблизно 7 тис. років тому з чоловіками сталося щось дивне: різноманітність їх Y-хромосоми істотно скоротилася. За підрахунками фахівців, на кожного чоловіка припадало близько 17 жінок. Для людства це не перший випадок, коли генетична різноманітність скорочується. Однак більшість подібних подій було пов’язано з природними катаклізмами або хворобами, що призводило до скорочення загальної чисельності людей. У кам’яному віці зміни торкнулися виключно Y-хромосоми, яка передається по чоловічій лінії.

Учені припустили, що генетичні зміни були пов’язані зі змінами в соціальній структурі суспільства. Так, наприклад, 12 тис. років тому, з появою фермерства і скотарства, люди почали формувати громади, побудовані за принципом патрилінійності, де члени клану пов’язані спільним чоловічим предком. Не дивно, що в такому випадку в одній громаді в чоловіків будуть однакові варіанти Y-хромосоми. У той же час між представниками різних кланів відмінності можуть бути значними.

У новій роботі дослідники висунули гіпотезу, що генетична різноманітність чоловіків скоротилася не в наслідок зниження їхньої загальної чисельності, а через те, що успішними в репродуктивному плані стали невеликі групи соціально привілейованих чоловіків і їх синів. Чоловіки на відміну від жінок також відмовлялися переходити в інші клани, що знижувало генетичну різноманітність у межах окремих груп.

У кам’яному столітті, на думку вчених, могла статися «війна кланів», що пояснює різке скорочення варіантів Y-хромосоми. Висновки фахівців засновані на математичній моделі. Комп’ютерна симуляція показала, що скоротити різноманітність Y-хромосоми з плином часу могла війна саме між патрилінійними кланами.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.