Як вирішувати межові земельні спори

Як вирішувати межові земельні спори
Як вирішувати межові земельні спори

Куди звертатися зі скаргою на сусіда, який порушив ваші земельні права? Наскільки ефективні рішення сільрад у межових спорах?

Варіантів захисту своїх прав є кілька. Спосіб перший: звернутися безпосередньо до суду. У позові можна вимагати встановити справедливі межі ділянки, повернути самовільно захоплену землю, прибрати перешкоди для користування ділянкою.

Паралельно можна поскаржитися на сусіда до Державної інспекції сільського господарства України, і її інспектор складе акт про правопорушення. Направте до інспекції заяву, виклавши суть питання і по можливості вказавши посилання на конкретні норми законодавства. Але інспектори наголошують: перш ніж звертатися до них, приведіть у порядок усю документацію і спробуйте вирішити конфлікт мирним шляхом.

Земельний кодекс України передбачає, що органи місцевого самоврядування вирішують земельні спори у межах населених пунктів, щодо ділянок, які перебувають у власності й у користуванні громадян, для дотримання правил добросусідства.

Підставою є заява однієї зі сторін, яка розглядається протягом місяця за участю зацікавлених осіб. Сторони повинні бути завчасно повідомлені про дату і час обговорення спору.

Також земельні конфлікти можуть розглядатися членами спеціально створених постійних комісій місцевих органів влади, але на практиці ці норми не застосовуються, адже будь-яке рішення органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів не є остаточним і може бути переглянуте у суді.

Але є ситуація, коли дешевше і швидше вирішувати конфлікт саме у сільраді: коли з сусідом уже домовилися, але потрібно це якось оформити.

Щоб уникнути тимчасових і грошових витрат на землевпорядну документацію та нотаріусів, межовий спір краще вирішити у місцевій раді, зафіксувавши це на папері.

Коли вам усе ж не вдається домовитися з сусідом, можна звернутися до інспектора з екологічних питань, якщо інша земельна ділянка є джерелом шуму, забруднень або використовується не за цільовим призначенням.

Наші основні поради:

  • будьте доброзичливі з сусідами;
  • не створюйте прецедент, тобто самі не порушуйте будівельних норм і правил користування земельною ділянкою;
  • заздалегідь потурбуйтеся про документацію на землю;
  • якщо виник конфлікт із сусідами, то до останнього намагайтеся вирішити його самостійно (без суду, сільгоспінспекторів і прокуратури) – так дешевше;
  • не керуйтесь емоціями і не вдавайтеся до силового тиску: цим ви тільки зашкодите вирішенню межового спору.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *