Як виміряти індекс маси тіла?

Вага тіла

Знаю, що існує такий простий спосіб визначення оптимальної ваги людського тіла: наприклад, якщо ваш зріст – 160 см, то вага має становити 60 кг. Але останнім часом у засобах масової інформації нерідко згадують про індекс маси тіла. Що це таке, навіщо його визначати і як правильно це робити?

Олена, Івано-Франківська обл.

Абсолютний індекс маси тіла – важливий показник, що дає змогу оцінити, чи відповідає вага зросту і чи не загрожує вам ожиріння.

Визначають його так: вагу тіла у кілограмах треба поділити на зріст у метрах у квадраті. Скажімо, якщо людина важить 70 кг і має зріст 1,65 м: 70 ділимо на 1,65 у квадраті, й це буде індекс маси тіла 21,2. Норма – від 18,5 до 25. Від 25 до 30 – це вже зайва вага, від 30 – перший ступінь ожиріння, від 35 – другий, 40 – уже клінічна картина.

Однак люди, котрі займаються спортом, можуть мати і вищий показник за рахунок м’язів. А в кого замість м’язів жир – буде інша ситуація. Тому й кажуть ще про об’єм талії, він став останнім часом іще більш показовим. І не треба проводити складні обрахунки, як при визначенні індексу маси тіла. Отже, об’єм талії не має перевищувати половини зросту. У жінок, наприклад, це не більш як 80 см, далі починається «жовта лінія» (приблизно до 90 см). А в чоловіків цей показник не повинен перевищувати 94 см.

Але якщо у жінки об’єм талії 82 см, а раніше був, скажімо, 70 см, то ця різниця удвічі підвищує ризик передчасної смерті. Безумовно, не треба впадати у крайнощі, особливо це стосується підлітків, молодих жінок, котрі хочуть мати талію, як шию, досягти ідеалу 90 x 60 x 90. Жіноча талія до 80 см – нормальна.

Та майте на увазі, що абдомінальний жир, що міститься у черевній порожнині і покриває внутрішні органи, не дуже впадає в око, людина його не відчуває, тим більше коли ще має вдосталь фізичних сил. Насправді це виражений показник підвищеного рівня холестерину, цукру у крові. Тому обов’язково треба перевірити їхній рівень, із цього починати й профілактику підвищеного артеріального тиску. І якщо об’єм талії значно перевищує ці показники (для чоловіків – понад 94 см, 102 см особливо), то найімовірніше будуть підвищені й показники цукру, холестерину. Може, не до клінічних показників, але то серйозний дзвіночок, аби звернути увагу.

«Погляд часу»№40

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *