Як вивести хрін з городу

Розлоге листя хрону затінює інші рослини, а його коріння обплітає увесь вільний простір усередині грядок, буквально виживаючи інші культури. А вивести хрін із ділянки дуже важко. То що ж робити, якщо хрону на городі розвелося надто багато?

Як вивести хрін з городу

Традиційне перекопування землі з вибиранням корінців допомагає мало – хрін настільки живучий, що відроджується навіть із найдрібнішого відрізка.

Передусім не можна сіяти чи садити хрін там, де грядка переорюється трактором чи мотоблоком. Частинки коренів розтягнуться по городу, і хрін проросте.

Аби культура не заполонила увесь город, найкраще подбати про це ще під час її посадки. Існує багато способів.

Наприклад, посадити хрін у бочках, ящиках або інших ємностях. Або обгородити грядку з цією культурою глибоко вкопаними бортиками, на які пустити металеві або пластикові полотна, обрізки полікарбонату чи шиферу. Підійде навіть дрібна сітка – металева або поліетиленова. Єдине, про що потрібно пам’ятати, – це достатня глибина. Корені хрону можуть заглиблюватися на глибину більше метра.

Після збирання і переробки хрону потрібно ретельно знищувати всі відходи. Вони в жодному разі не мають потрапляти в компост, тим більше на грядки.

Якщо ж він усе-таки розрісся по городу, то зазвичай для його виведення користуються двома основними способами: механічним і хімічним.

Видаляти хрін із городу найкраще пізно восени чи рано навесні.

Просте механічне знищення – це все те ж перекопування. Тільки проводити його потрібно не лопатою, а спеціальними вилами, призначеними для обробки ґрунту. Вони не розрізають корені на дрібні частини, а підчіплюють їх і витягують із землі без пошкоджень. Звісно, якісь окремі відростки все-таки обірвуться й залишаться. Але їх буде небагато, і кількість хрону на перекопаній ділянці помітно знизиться.

Інший суто механічний спосіб вимагає великого терпіння і акуратності. Він не дає негайного результату, але врешті-решт позбавить культурні рослини небажаного сусіда. Потрібно просто регулярно зрізати всю надземну частину рослини, як тільки вона з’являється із землі. Робити це доведеться багато разів протягом усього весняно-літнього сезону. Тоді до осені хрін ослабне й зиму, найімовірніше, не переживе. Цей прийом застосовують там, де перекопування ґрунту не бажане, наприклад, під багаторічними рослинами із поверхневим корінням. Рослина швидше загине, якщо після зрізування верхівку посипати сіллю.

Надійна рекомендація – накрити невелику ділянку з хроном міцним світлонепроникним матеріалом, для прикладу руберойдом. Придавити чим-небудь зверху і залишити до наступного року. Звичайне мульчування органікою у цьому разі не підійде, бо потужні паростки пробивають навіть 20 см шар. Без сонячного світла гинуть усі зелені рослини, і хрін не є винятком.

Якщо просто обприскати листя і стебла хрону раундапом, торнадо або іншими подібними гербіцидами, призначеними для знищення бур’янів, то результат буде, але ненадовго. Надземна частина рослини пожовкне і зав’яне. Проте корені хрону настільки потужні, що для повного знищення не вистачає навіть двох-трьох обробок, проведених за сезон. А це вже небезпечно з точки зору екології.

«Погляд часу» №14-01.04.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *