Як заквасити капусту
Як говорить народна мудрість, квашену капустку і на стіл поставити не соромно, і з’їдять – не шкода. А ще ця закуска – хороший засіб для підтримки імунітету, що нам зараз і треба!

Із гірчичкою
Капусту квашу з сухою гірчицею – вона виходить дуже хрумкою, з легким гірчичним ароматом.
Склад (на 1 кг капусти):
- 20 г солі,
- маленька морквина,
- 20-30 г сухої гірчиці.
Приготування
Капусту шаткую. Перетираю з сіллю і маленькою натертою морквиною. Дно емальованої каструлі тонко посипаю сухою гірчицею. Накриваю капустяним листям. І ось поверх листя наповнюю каструлю. Не забуваючи щільно утрамбувати шар за шаром.
Потім гірчицю розводжу теплою кип’яченою водою до стану кашки. І цією сумішшю змащую бавовняну тканину. Протикаю до дна дерев’яною паличкою капусту і накриваю «замазюканою» гірчицею тканиною. Кладу тарілку і гніт.
Три дні в теплі кваситься. Потрібно випускати гази бродіння вранці та ввечері, протикаючи в різних місцях. Усе!
Через три дні розкладаю капусту по банках – і на балкон. До заморозків. Узимку зберігаю в льосі.
Марія Саламаха, м. Жмеринка
Медова
Капуста смачно хрумтить, цупкенька, ледь солодкувата.
Склад (на 1 кг капусти):
- 1 ч. л. меду,
- 1 ст. л. солі (без гірки),
- морквина.
Приготування
Готую в 3 л банці, куди вміститься приблизно но 2 кг. Нашатковану капусту і крупно натерту моркву змішую. Посипаю сіллю і мну руками, але без фанатизму – овочі повинні залишитися хрусткими. Щільно трамбую в банку. Уже на цьому етапі капуста має дати багато соку.
Банку ставлю в миску, куди стікатиме сік. Затягую банку марлею, залишаю при кімнатній температурі на дві доби.
Іноді протикаю вміст до дна дерев’яною паличкою. Через вказаний час зливаю розсіл із банки в миску та розчиняю в ньому мед.
У цьому випадку на 2 кг капусти – 2 ч. л. меду. Заливаю розсіл назад у банку. І залишаю доквашуватися ще на добу при кімнатній температурі (не забуваючи проколювати 2-3 рази на добу).
Готову капусту зберігаю в холодильнику.
Адріана Яремич, м. Ужгород
Хороша закуска – гостра капустка!
Склад (на 2 кг капусти):
- по 100 г моркви та кореня хрону,
- 2 ст. л. солі,
- 100 г цукру,
- 1,5 л води,
- 4 лаврові листки,
- 10 горошин чорного перцю.
Приготування
Капусту шаткую, хрін і моркву натираю на середній тертці. Перемішую, додаю лаврові листки та перець. Кладу в емальовану каструлю.
Роблю розсіл із розрахунку: 1 ст. л. солі на 1 л кип’яченої холодної води. Виливаю розсіл у каструлю. Багато води наливати не треба – капуста пустить свій сік. Каструлю прикриваю кришкою, але не повністю, щоб надходило повітря. Тримаю в кімнаті. Періодично перемішую та проколюю.
На другий день розпочнеться процес бродіння. Через три доби капуста вже добре прокисне. Додаю до неї цукор, перемішую і ставлю на холод. Назавтра її можна їсти.
Мирослава Пелех, м. Запоріжжя
«Погляд часу» №3-13.01.2022