Як жити далі після шокуючих новин?

Бракує слів, щоб описати почуття після перегляду фотографій із Бучі, Ірпеня та Гостомеля. Виникають різні реакції: гнів, сльози, внутрішня порожнеча. Багато хто поширив фотографії у своїх соцмережах – це був один із способів виразити свій біль.

Як жити далі після шокуючих новин?

Але такий спосіб може бути травмуючим для ваших близьких, застерігають психологи, і навіть призвести до виникнення травми свідка.

Що вказує на травму свідка?

Після перегляду шокуючих кадрів або новин ви дуже яскраво уявляєте, що могло статися з вами або вашими близькими. Фантазії настільки реальні, що викликають страх, тривогу, стан, близький до панічної атаки.

  • Безпорадність і сором за неможливість допомогти постраждалим, або взагалі, запобігти події. Провина за те, що вціліли.
  • Пекучий, потужний гнів, мрії про помсту, бажання трощити речі.
  • Несподіваний спокій і порожнеча.

Наслідки травми можуть наздогнати вас не відразу, а через деякий час у вигляді тривоги, фобій, нав’язливих сновидінь.

Тож психологи радять не розповсюджувати фотографії на своїх сторінках, оскільки ваші знайомі й самі підписані на велику кількість пабліків. Якщо вони вже бачили шокуючі кадри та отримали травму, своїми діями ви підсилюєте ефект. Якщо ні – саме ваш допис може стати відправною точкою для чиїхось нічних жахів.

Щоб висловити емоції

Пишіть про свої почуття у соцмережах, розмовляйте з друзями. Трансформуйте свої емоції: зараз боляче і страшно, але, окрім болю, ми відчуваємо гордість за ЗСУ, за стійкість українського народу. Ми переживемо війну, ми впораємося з усім.

Нагадайте собі про факти: ЗСУ перейшли у наступ, нам допомагає увесь світ. Це не поверне загиблих, але ворог відповість за свої дії.

Перетворіть свій біль на дію:

  • долучайтеся до волонтерства, навіть якщо воно буде одноразовим;
  • виплесніть свої емоції через сварки в соцмережах (але не з українцями!);
  • приготуйте щось смачне для тероборони, сусідів, сім’ї, друзів.

«Погляд часу» №16-14.04.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *