Як зробити свічку з мила та підручних засобів
Через аварійні та планові відключення електроенергії в українських містах українці вимушені користуватися альтернативними засобами освітлення у темну пору доби. Найпростіше користуватися свічками, що і робили наші предки з давніх-давен.

Свічки з мила з’явилися завдяки французькому вченому Мішелю-Ежен Шеврелю, який запатентував свій винахід у 1825 році. Такі свічки значно дешевші за свічки з бджолиного воску, тому відразу стали популярними.
Для виготовлення свічки можна використовувати як господарське, так і косметичне мило, яке ми зазвичай використовуємо для миття рук. Також вам знадобляться гніт із бавовняної нитки, столовий оцет та вода.
Спершу подрібніть мило, натерши на тертці або нарізавши ножем, та помістіть його у каструлю.
Залийте отримані шматочки гарячою водою чи скип’ятіть воду разом із милом, поки воно не розчиниться. Якщо ви будете кип’ятити воду з милом, краще використати водяну баню, поставивши каструлю у миску з водою.
Далі зніміть каструлю з водяної бані та додайте велику кількість оцту так, щоб розчин став кислим. Для цього потрібно використати велику кількість оцту, тому не жалійте його. Ви зрозумієте, що розчин достатньо окислився по тому, що згори почне утворюватися густа біла маса – стеарин. Цей стеарин – вільні жирні кислоти, що витісняються оцтом із мила. Так утворюється стеарин.
Залиште масу охолоджуватися, поки стеарин не збереться на поверхні, після чого діставайте його.
Тепер наламайте твердий стеарин та розтопіть ці жирні кислоти. Ви можете залити їх у посуд будь-якої форми, якої хочете отримати свічку.
Далі вставляйте у форму для свічки зі стеарином гніт, попередньо прив’язавши грузик до кінця гніту, та чекайте поки свічка застигне. Після застигання свічки у вас можуть виникнути проблеми з діставанням свічки з форми – у такому разі помістіть форму в ємність з окропом і ви зможете легко її вийняти.
Ви можете експериментувати з різними видами та кольором мила та з формами для свічки та отримувати кожен раз різний результат. А найголовніше – тепер ви маєте можливість виготовити такий необхідний сьогодні у побуті предмет самостійно з речей, які зазвичай можна легко знайти вдома.
«Уют» №48-01.12.2022