Як зупинити кров з носа?
Спонтанні кровотечі з носа можуть бути викликані цілим рядом причин. При цьому людина часто не знає, як правильно діяти у подібній ситуації.
Слизова оболонка носового ходу густо забезпечена кровоносними судинами, і найбільш часто кровотеча починається у результаті порушення цілісності цих судин. Серед причин найчастіше відзначають підвищення артеріального тиску, перевтому, стрес, тепловий удар, неякісне і пересушене повітря у приміщенні.
Дідівський спосіб зупинки кровотечу з носа знайомий кожному з дитинства – закинути голову назад. Але лікарі постійно нагадують, що такий метод здатний викликати ряд серйозних ускладнень. Кров, що стікає по задній стінці глотки, може спровокувати блювоту або ж потрапити у легені.
Тому правильною дією буде сісти на стілець, нахилити голову вперед, притиснути підборіддя до грудей. При цьому у ніздрю, з якої йде кров, слід вставити невеликий ватний тампон, попередньо змочений у холодній воді. На перенісся прикладіть лід, загорнутий у серветку або носову хустинку. Різке охолодження сприятиме звуженню судин і рефлекторній зупинці кровотечі.
При несильній кровотечі, у дітей старшого віку і дорослих у ніздрі можна вставити тампони, які змочені у 3 % перекису водню. При сильній кровотечі проводити таку процедуру категорично заборонено!
Піна, яка буде утворюватися при зіткненні перекису і крові, може стимулювати чхальний рефлекс, що тільки посилить проблему.
Дорослим можна закапати у ніс судинозвужувальні краплі або 2 краплі свіжовичавленого лимонного соку.
Рефлекторно області носа відповідає зона – середина нігтя на великому пальці руки. Перетягніть це місце товстою ниткою чи резинкою на 5-10 хв. Метод називається су-джок і вважається дуже ефективним.
У жодному разі не можна укладати людину з кровотечею і тим більше піднімати ноги вище голови, у такому положенні значно посилиться приплив крові, отже, ситуація тільки погіршиться. Також категорично заборонено сякатися, як під час кровотечі, так і після неї, бажано протягом 8-12 год.
Відмовтеся від напоїв, які можуть стимулювати підвищення тиску, – міцний чай, кава та ін.
За малюками слід уважно спостерігати – припиняти всі спроби засунути пальці чи будь-які інші предмети у порожнину носа.
Рясні і часті кровотечі – привід замислитися і звернутися до фахівця за допомогою. Причин багато, це можуть бути дефекти у судинній стінці, підвищення артеріального тиску, формування інсульту та ін. Крім того, приводом для виклику швидкої допомоги є відсутність результатів щодо зупинки кровотечі протягом 15 хв.
«Погляд часу» №11-12.03.2020