Якщо ночами не спиться

Проблеми зі сном можуть виникнути у людей будь-якого віку, та особливо часто вони турбують тих, кому вже за 60. Чому вікові пацієнти – у групі ризику, якими є основні причини безсоння і чи можна перемогти його без снодійного.

Якщо ночами не спиться

У пацієнтів старшого віку причини безсоння зазвичай комплексні. Крім тривожних думок, неврозу, депресії, це можуть бути різні хронічні захворювання, прийом деяких ліків, часті нічні позиви в туалет. Нерідко до проблем зі сном призводить порушення режиму харчування: пізня вечеря, переїдання.

Негативну роль відіграє й звичка багатьох літніх людей подрімати вдень, після чого виникають проблеми з нічним засинанням. Також знизити якість сну здатне хропіння.

Безсоння має багато форм. Хтось скаржиться, що годинами не може заснути, інші без причини прокидаються кілька разів за ніч. Є й ті, кого непокоїть поверхневий, «неякісний» сон, після якого не з’являється відчуття бадьорості. Але підсумок один: постійно невиспана людина стає дратівливою, неуважною, швидко втомлюється, не має сил на звичні справи.

Багато людей самостійно починають прийом снодійного, але це серйозна помилка, попереджають лікарі. Медикаменти варто приймати лише за призначенням лікаря, й лише тоді, коли всі інші, прості та безпечні методи, виявилися безрезультатними.

Без снодійного

Щоб нормалізувати сон, намагайтеся лягати спати й прокидатися в один і той же час (ідеальний режим: 22:00-6:00); увечері мінімум півгодини гуляйте на свіжому повітрі; вранці робіть зарядку, вдень будьте фізично активними. Вечеряйте не пізніше, ніж за 3 год. до сну, виключивши з вечірнього меню жирну й гостру їжу, міцний чай, каву, алкоголь. Перед сном прийміть теплий душ й уникайте хвилювань, фізичного та розумового навантаження (у ліжку не варто працювати за ноутбуком, дивитися телевізор, читати газети, книги).

Швидко розслабитися та заснути допомагає заспокійлива музика, аутотренінг або медитація. Крім того, у вашій спальні повинно бути тихо, темно й не душно.

Народні рецепти від безсоння

  • За півгодини до сну випийте 0,5 скл. води кімнатної температури з 20-ма краплями спиртової настоянки м’яти, пустирника чи валеріани. Можна також заварити суху м’яту, мелісу чи чебрець (2 ч. л. на 1 скл. окропу) й випити, як чай.
  • Уже, лежачи в ліжку, помасажуйте вуха й особливо середину мочок (так звані «точки сну»), після чого послідовно розслабте все тіло, починаючи з кінчиків пальців рук і ніг.
  • Допомагає заснути покладена біля голови подушечка, наповнена сухою лавандою, м’ятою, материнкою чи стружкою ялівця.
  • На ніч випийте 1 скл. теплого молока з розчиненою в ньому 1 ч. л. меду.
  • Змішайте сік лимона та мед у рівних частинах. Приймайте на ніч по 1 ст. л., запиваючи теплою водою.
  • Декому допомагає заснути й цікавий психологічний прийом: у ліжку треба повторювати про себе, що спати вам у жодному разі не можна.

 «Погляд часу» №10-11.16.03.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *