Якщо сусід не дотримується правил добросусідства

Власник земельної ділянки вільно обирає, як її використовувати. Але трапляється так, що його дії можуть порушувати законодавство і завдавати збитків сусіднім земельним ділянкам. Тому у Земельному кодексі України чітко визначений обов’язок дотримання добросусідських відносин.

Дотримання добросусідських відносин

У чому полягає зміст добросусідства?

Зміст добросусідства полягає у тому, що власники та користувачі земельних ділянок повинні обирати такі способи використання своїх ділянок, при яких власникам, землекористувачам сусідніх ділянок завдається найменше незручностей (затінення, задимлення, неприємні запахи, шумові незручності тощо).

Сусіди зобов’язані здійснювати будь-яку дозволену діяльність на своїх ділянках, не порушуючи права на землю одне одного, та дотримуватися при цьому принципу співпраці в напрямку покращення загальних якісних характеристик землі.

Наприклад, власникам ділянок, що межують між собою, слід співпрацювати у питаннях раціональної організації територій, дотримання сівозмін, встановлення та зберігання межових знаків.

Найтиповіші випадки негативного впливу на сусідню земельну ділянку:

  • зведення занадто високої споруди чи такої, що дуже близько розташована до межі з сусідньою земельною ділянкою і перешкоджає доступу сонячного світла, внаслідок чого пригнічується ріст овочів, фруктів, ягід, що ростуть у сусідів;
  • неприємні запахи, які поширюються на сусідні земельні ділянки у зв’язку з утриманням худоби чи птиці;
  • спалювання листя, сміття, яке призводить до забруднення повітря на сусідній ділянці;
  • використання технічних засобів (пилорам, верстатів тощо), які через високу гучність спричиняють незручності.

Що робити, якщо правил добросусідства не дотримуються?

У всіх випадках порушнику доведеться понести цивільну та адміністративну відповідальність: відшкодувати в повному обсязі шкоду, завдану майну іншої особи, та ще й сплатити штраф.

Суперечки щодо дотримання правил добросусідства вважаються земельними суперечками. Їх мають вирішувати органи місцевого самоврядування. Тому, якщо ваші сусіди в добровільному порядку не дотримуються правил добросусідства, ви можете подати заяву до сільської, селищної або міської ради, яка має прийняти відповідне рішення. Якщо ви не згодні з цим рішенням, його можна оскаржити в суді.

Для того щоб звернутися до суду, необхідно зафіксувати порушення вашого земельного права. Це здійснюється органами Державної екологічної інспекції України, Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, експертами. Залежно від видів порушення доказами будуть акти перевірок, висновки експертів, показання свідків тощо. Ці та інші докази, а також документи, які посвідчують право власності або право користування земельною ділянкою, разом із позовною заявою подаються до суду за місцезнаходженням земельної ділянки.

 «Погляд часу» №45-04.11.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *