Якщо вкусив кліщ
Із настанням теплих днів активізувалися кліщі і, як наслідок, з’являться їхні перші жертви. Тож перебування на свіжому повітрі може затьмарити небажаний гість у тілі. Але коли вчасно його помітити, то з цим паразитом можна впоратися самотужки.
Насамперед треба час від часу оглядати одяг на наявність кліща. Одягатися слід так, щоб якомога менше було відкритих частин тіла. Одяг має бути світлим та бажано однотонним, який прилягає до тіла, щоб легше було вчасно помітити кліща, а взуття – закритого типу.
Якщо кліщ тільки-но присмоктався, медики радять змастити його олією – від неї він задихається. Потім почекати 3-5 хв. та обережно викручувати проти годинникової стрілки, розхитуючи з боку в бік, але в жодному випадку не висмикувати. Пальці слід огорнути марлевою серветкою чи бинтом. Якщо кліща помітити одразу, витягати його буде значно легше, бо він присмоктується до тіла протягом 20 хв. Якщо він уже всмоктався у шкіру повністю, а не лише головою, то варто негайно звернутися до лікаря. Насправді кліщ маленьких розмірів, а коли насмокчеться крові, сягає горохової зернини.
Витягаючи кліща, треба уважно дивитися, чи видалився хоботок. Якщо він залишився, можна спробувати прибрати його стерильною голкою. Після його вилучення уражене місце треба обробити йодом чи помити милом. Потім варто спостерігати за самопочуттям і за необхідності звернутися до сімейного лікаря чи лікаря-інфекціоніста.
Якщо після відпочинку на природі спостерігається почервоніння шкіри, свербіж, головний біль, нудота, підвищення температури тіла, біль у суглобах – це можуть бути симптоми укусу кліща.
В Україні водяться переважно іксодові кліщі, але є й енцефалітні. Кліщі можуть переносити гарячку та кліщовий енцефаліт – вірусне захворювання з ураженням центральної нервової системи. Також укус кліща може спровокувати хворобу Лайма, яка характеризується ураженням шкіри, серцево-судинної, нервової систем, суглобів. Проте кліщ може і не бути носієм вірусу.
Лікарі радять використовувати репеленти – засоби, які відлякують кліщів. Такі препарати широко представлені в аптечній мережі. Незахищені частини тіла можна намастити соком лимона, а також лавандовою, ялицевою, анісовою олією. Кліщі не переносять таких запахів. Після прогулянок варто уважно оглядати домашніх улюбленців, які можуть теж постраждати від кліщів чи принести їх у житло. Також уважними слід бути до букетів польових квітів, які ми заносимо до будинку, – там може причаїтися кліщ.
«Погляд часу» №15-09.04.2020