Якщо виявили снаряд, що не розірвався
У такій ситуації два основних завдання: убезпечити себе та інших людей від можливої загрози та викликати служби, які займатимуться знешкодженням.

1. Відставити паніку! Це ваш лютий ворог, гірший за сам снаряд. Зв’яжіться з рятувальниками чи міліцією («101», «102»), щоб вони вислали саперну групу. Щодо знешкодження снаряда можна звернутися до військових на блокпостах.
2. Уникайте будь-яких тактильних контактів. Тобто, не торкайтеся снаряда взагалі. Ні рукою, ні будь-якими предметами.
3. Намагайтеся захистити територію від роззяв і дітей. Розставте по периметру гілки, камінці. Але не намагайтеся побудувати навколо снаряда фортецю. Огорожа робиться лише для того, щоб інші люди випадково на нього не натрапили.
4. Погляньте, яку загрозу снаряду несе навколишня територія.
Наприклад, якщо прямо над ним ледве тримається на дротах якийсь предмет і він може впасти ще до приходу саперів, можна спробувати його зняти. Але не наражайте себе на небезпеку.
5. Залиште поруч зі снарядом «вартового», якщо відходите від нього. Само собою зрозуміло, що «вартовий» повинен бути адекватним і розуміти, яку загрозу несе снаряд, що не розірвався. Особливо не можна залишати снаряд без нагляду, якщо він знаходиться у жвавому місці.
«Погляд часу» №21-19.05.2022