Якщо всередині в картоплі дупло

Якщо всередині в картоплі дупло
Якщо всередині в картоплі дупло

У нас уродили великі бульби картоплі, але деякі всередині порожні. Чому таке могло статися?
Микола Ковальчук

Ці порожнини (дупла) утворюються у результаті відставання внутрішніх тканин у рості і порушення у них обмінних процесів, що призводить до руйнування крохмальних зерен, відмирання клітин і появи порожнин, розриву внутрішніх тканин бульби через занадто швидкий ріст зовнішніх тканин. Викликаний такий розрив незбалансованим живленням рослини: у ґрунті виявився надлишок азоту, але було недостатньо внесено калійних та фосфорних добрив. Дуплисті картоплини бувають найчастіше у крупнобульбових сортів, вирощуваних на щедро удобрених (особливо азотними добривами) ґрунтах при вологій теплій погоді. Порожнина дупла покрита тонкою шкіркою кремового чи світло-коричневого кольору. Якщо дупло має тріщини чи відгалуження, що виходять на поверхню, бульба загниває. Дуплисті бульби можуть загнивати за умови проникнення мікроорганізмів через ходи, зроблені дротяником або личинками інших комах.

Щоб уникнути розвитку дуплистості, необхідно зберігати правильне співвідношення елементів живлення, утримуючись від надлишкового внесення азотних добрив. Рекомендується ретельніше балансувати співвідношення азоту, калію і фосфору під час передпосівного внесення добрив і літнього підживлення. Картоплярі-практики радять використовувати деревну золу, яка містить калій, фосфор та мікроелементи, але в ній нема азоту. Бажано вносити не менше 20 г золи під кожен картопляний кущ.

На щедро удобрених ґрунтах необхідно зменшувати площу живлення рослин. Особливо важливо забезпечити картоплю бором. При його нестачі бульби можуть бути не тільки порожнистими, а й водянистими. Крім того, крупнобульбові сорти схильні давати значну кількість дупластих бульб при великих площах живлення. Пустотілі бульби утворюються також тоді, коли паростки картоплі проросли, а бур’яни не були виполоті. Коренева система картоплі у перші тижні розвивається повільніше, ніж у бур’янів. Усередині бульб, яким не дісталося води, утворюється порожнина.

Як стверджують практики, попереднє зрізування і видалення бадилля також знижує дуплистість. Ця операція зменшує ще й імовірність ураження бульб фітофторозом. Після зрізування бадилля поживні речовини перестають надходити до бульб, зате починає грубшати шкірка, яка менше уражається при викопуванні. До того ж збирати картоплю без довгого бадилля зручніше і легше.

 

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *