За що українцям доведеться платити абонплату

абонплата

В Україні найближчим часом може з’явитися абонплата на воду, тепло і газ. Діючі тарифи можуть розділити на кілька складових, одну з яких доведеться платити незалежно від того, чи використовуєте комунальну послугу чи ні.

Відповідні нововведення передбачені прийнятими законами «Про житлово-комунальні послуги» та «Про ринок газу». Коли і за що українцям доведеться платити абонплату?

Абонплату на газ уже затвердили,
черга за опаленням і водою

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах з енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП) ще у минулому році прийняла рішення ввести в Україні абонплату на газ. Необхідність такого рішення не обговорюється – згідно з уже ухваленим законом абонентську плату зобов’язані ввести. Більш того, вона передбачена і в меморандумі з МВФ.

Завдання комісії – визначити методику. Перший варіант – рахувати абонплату на максимальну пропускну здатність газового лічильника – викликав обурення як серед експертів, так і серед простих споживачів. Справа у тому, що більшість сімей використовують газ тільки для приготування і якщо для них рахувати по максимальній пропускній спроможності, то використовуючи у середньому 1,2 м³ газу довелося б платити абонплату як за 2,5 куба.

Після методику перерахували, а саме рішення відстрочили. Так, згідно з останнім варіантом, для всіх українців, які користуються тільки газовою плитою, встановлять абонплату на 1,2 м³ газу. Для прикладу порахували, яку абонплату довелося б платити із лічильників G1,6 за старою і новою методиками. Так, у столиці абонплата на 2,5 куба газу (стара методика) складе 29,3 грн, а за новою методикою з таким же лічильником доведеться платити 11,48 грн/міс.

Українці і зараз платять за можливість у будь-який момент користуватися газом. Те, що називають абонплатою, входить в основний тариф. Якщо абонплату відокремлять від вартості самого газу, то, у першу чергу, виграють від такого рішення українці з газовим опаленням. Для прикладу, спалюючи 100 кубів, за діючими правилами потрібно заплатити близько 690 грн, а з абонплатою (лічильник G4) такий же обсяг блакитного палива обійдеться приблизно у 639 грн.

Таким чином, після введення абонплати, незалежно від того, витрачаєте газ чи ні, щомісяця доведеться платити фіксовану суму – від 12 до понад 100 грн. Тариф на сам газ при цьому знизять на 13-15 %.

У той же час абонплата на воду – нововведення для України. Як розповів експерт у сфері ЖКП Святослав Павлюк, абонплата на якість послуг не вплине, а от тариф при цьому зміниться. Відповідно до прийнятого закону, зібрані гроші будуть витрачати на розподіл комунальної послуги, обслуговування приладів і т. д. Сума абонплати може скласти близько 10-30 грн на місяць. Як і з газом, платити її доведеться навіть тим, хто зовсім не користується водою.

Платити за опалення доведеться
цілий рік

Абонплату на опалення в Україні повинні були ввести ще у минулому році. У всякому разі, таке зобов’язання на себе взяли українські чиновники, підписавши меморандум із МВФ. Уже зараз за рішенням місцевої влади в окремих містах тарифи на тепло розділені на дві складові. Перша – вартість Гкал енергії. Друга – вартість утримання інфраструктури (абонплату). Другий платіж – близько 100 грн – приходить цілий рік. Незабаром таку практику можуть ввести по всій Україні.

У такому випадку за опалення доведеться платити навіть влітку. Але взимку за рахунок поділу тарифу суми у платіжках можуть бути нижчими. Для прикладу, підприємству потрібно зібрати 1000 грн на обслуговування мереж. Якщо стягувати платежі тільки в опалювальний сезон (7 місяців), то взимку доведеться віддавати по 142,8 грн. Якщо розбити платежі на цілий рік, то щомісяця доведеться віддавати 83,3 грн. У такому випадку взимку вартість опалення може зменшитися приблизно на 40 грн.

Граничний розмір абонентської плати, відповідно до закону, має визначити уряд. У той же час абонплату на газ повинні затвердити у НКРЕКП. До слова, минулого тижня в Україні затвердили новий склад комісії. Працювати вона буде до 2024 року. Одне із завдань членів регулятора – закінчити ті реформи, які почав минулий склад. І абонентська плата в Україні на комунальні послуги – справа часу.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber