Загадкові бактерії

Ким, власне, ми є? Виявляється, 99 % мікроорганізмів, які живуть у людському тілі (бактерії, гриби і віруси), досі невідомі науці. Ніколи раніше їх не виділяли, не класифікували і не називали.

Загадкові бактерії

Про таке несподіване відкриття оголосили вчені зі Стенфордського університету. Відкриття має велике наукове значення, адже тепер перед вченими і медиками розкривається цілий новий розділ дослідження – вивчення величезної бази нових мікроорганізмів, які потенційно можуть спричиняти різні хвороби, зокрема пандемії вірусних захворювань.

У минулому вчені вже встановили, що ми носимо в собі більше мікроорганізмів, ніж є клітин у нашому тілі. Деякі дослідники стверджують, що людину слід вважати голобіонтом – організмом, який складається з багатьох інших організмів.

Наведемо добірку цікавих фактів про бактерії
  • Найбільша бактерія на ім’я Thiomargarita namibiensis, що у перекладі означає «сіра перлина Намібії», була відкрита в 1999 році. Її розмір у розрізі досягає 0,75 міліметрів і перевищує стандартну точку, що має діаметр 1/12 дюйма – це дорівнює 0,351 міліметра.
  • Оскільки розмір найбільшої з існуючих бактерій Thiomargarita namibiensis доходить до 0,75 мм у розрізі, це дозволяє бачити її навіть неозброєним оком.
  • Запах, що ми відчуваємо від мокрої землі після дощу, обумовлений органічною речовиною геосмін. Його виробляють актинобактерії і ціанобактерії, що живуть на поверхні землі.
  • Процес еволюції бактерій пройшов у давні часи настільки успішно, що їх зовнішній вигляд не змінюється вже протягом мільярда років. Відбувалися лише внутрішні видозміни. Це явище отримало назву «синдром Фольксвагена»: автомобіль «Фольксваген-жук», настільки припав до смаку всьому світу, що його виробники не змінювали зовнішній вигляд машини протягом сорока років.
  • Розглядаючи цікаві факти про бактерії, обов’язково слід зазначити – загальна вага колоній бактерій, що живуть у людському організмі, дорівнює двом кілограмам.
  • Існують ракоподібні, які харчуються бактеріями, що виросли на їх же тілах. На глибинах понад 2 км живуть краби Kiwa puravida, які мають другу назву – єті-краби. Мешкають ці істоти поблизу щілин, із яких назовні виходять сірчисті сполуки і метан, що є для бактерій джерелом енергії. Краб активно сприяє зростанню бактерій, підставляючи їх колонії на клешнях під поживні потоки. При цьому його рухи нагадують танець.
  • Найдавнішим організмом, виявленим вченими, вважається архібактерія термоацидофілу (thermoacidophiles). Цей вид бактерій існує в гарячих джерелах із великим умістом кислоти. Ці бактерії не живуть при температурі нижче 55 °С.
  • Дослідження, проведене вченими з Університету Манчестера, показало, що на поверхні мобільного телефону знаходиться мікробів істотно більше, ніж виявлено на сидінні унітаза чи на підошві взуття.
  • Унікальні мікроби, що живуть у кишківнику японців, забезпечують більш ефективну переробку вуглеводів морських водоростей, що входять до складу суші, ніж у людей з інших регіонів.
  • Мало хто знає, що бацила і бактерія є одним і тим же живим організмом. Просто у слова «бацила» латинське походження, а слово «бактерія» – із грецької мови.
  • Один із двох кілограмів бактерій, що мешкають в організмі людини, розміщується в його кишківнику. Кількість цих бактерій значно перевищує кількість клітин людського тіла.
  • У роті людини налічується майже 40 тисяч бактерій різного типу. Під час поцілунку люди можуть передати один одному 278 видів бактерій. Безпечними з їх числа є 95 %.
  • У минулому столітті медики в деяких країнах видаляли апендицит усім дітям без винятку. Пояснювали це профілактикою майбутнього можливого запалення апендикса.

Дослідження вчених, проведені на початку цього століття, показало, що апендикс не є рудиментом. Цей орган дуже важливий для імунної системи, оскільки саме в ньому живе багато мікроорганізмів.

Під час хвороби у людини гине значна частина природної флори її кишківника. Саме тоді організм отримує «підкріплення» з мікрофлори апендикса.

«Задавака » №5-11.03.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *