Закриті і відкриті партійні списки

 Закриті і відкриті партійні списки
Закриті і відкриті партійні списки

«Погляд часу» №25-2019

Дочасні вибори до Верховної Ради ось-ось стартують, якщо Конституційний суд не винесе рішення про те, що їх призначено неконституційним способом. Поважні юристи вже зробили подання до Конституційного суду із поясненням своєї позиції, мовляв, рішення не відповідає засадам основного Закону країни і якщо йтимемо таким шляхом, то вседозволеність новообраної влади може зруйнувати країну.

Яке рішення ухвалить суд, ми поки не знаємо, але старі й новостворені партії вже починають готуватися до перегонів, які пройдуть за старим виборчим законодавством, де залишається мажоритарка, а члени партій пройдуть у парламент за закритими списками, хоч напередодні у парламенті точилися активні словесні баталії щодо закритих і відкритих списків.

Що означає – закриті й відкриті партійні списки на виборах? Із цим запитанням до нас звернулися наші читачі.

Закриті списки – це не означає, що виборці не знають, хто саме пройде до парламенту, якщо партія набере необхідну кількість голосів. Прізвища партійців обов’язково публікують на сайті ЦВК, у пресі. Практично те, що списки закриті, означає: виборці ніяк не впливають на позицію того чи іншого кандидата зі списку. Виборці голосуватимуть за увесь список – за партію, тож вплинути на рейтинг партійців не зможуть. Чим вище кандидат у списку, тим більше шансів пройти до Ради. Експерти стверджують, що саме цим і зловживають керівники партій, бо вони вирішують, хто за яким номером ітиме. Прохідні місця можуть продавати. Політолог Михайло Басараб в одній із публікацій писав, що йдеться про суми від одного мільйона доларів до кількох мільйонів. Були випадки, коли прохідне місце у списку політичної партії обійшлось кандидатові у п’ять мільйонів доларів.

Відкриті списки – це коли виборець впливає на позицію кандидата у списку: чим більше він набере голосів, тим вище у списку. Якщо є кандидат від партії, якого люди поважають і вважають, що він відстоюватиме їхні інтереси, а не свої у парламенті, то вони можуть суттєво «просунути» його у списку завдяки своєму голосуванню саме за нього, як представника партії. Отже, не лідер партії, а виборці мають можливість впливати на те, хто буде у першій п’ятірці списку. За цією виборчою системою лідерам партій буде невигідно включати до списку недостойних, але грошовитих членів партії, бо люди за них не проголосують.

Європейські інституції, які з нами співпрацюють, давно радять проводити вибори за відкритими списками, щоб кардинально змінити якість парламенту. Але поки наш віз і нині там.

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *