Завдаток чи аванс?
Ці форми передоплати відрізняються наслідками: при невиконанні обов’язків аванс потрібно повернути, а завдаток може залишитися у продавця.

Останнім часом усе більше людей купують товари через Інтернет. Але такого досвіду ще не всі набули. Тому не раз виникають різні запитання. Зокрема, багато хто не розуміє, що таке завдаток, а що – аванс, і у чому різниця.
У наш час більшість людей використовують слово «передплата», і не розуміють різниці між завдатком та авансом. Це, в свою чергу, може призводити до небажаних наслідків для сторін договору. Тож з’ясуємо це питання, звернувшись до чинного законодавства
Укладаючи будь-який договір, слід звертати увагу, в якій саме формі буде здійснюватися передоплата: у формі завдатку чи авансу, оскільки ці форми передоплати відрізняються наслідками.
Відмінність авансу від завдатку полягає в тому, що на аванс не покладена функція забезпечувати взяте сторонами на себе зобов’язання. Тому, незалежно від того, яка сторона відповідальна за невиконання зобов’язання, той, хто отримав аванс, повинен його повернути.
Завдатком є грошова сума (або рухоме майно), яку сплачує покупець (споживач) продавцю (кредиторові) в рахунок належних платежів, що мають бути сплачені ним за договором, задля підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання. Якщо покупець порушує умови договору, завдаток залишається у продавця. Однак, якщо порушення зобов’язання сталося з вини продавця, то він зобов’язаний повернути завдаток покупцю в подвійному обсязі.
Важливо правильно оформити розписку про передачу коштів. У документі мають бути зазначені: дані про особу, яка отримує кошти і яка дає кошти, сума коштів, кінцевий термін виконання зобов’язання, вказівку того, що гроші отримані саме як завдаток і передані в забезпечення виконання договору (угоди), дата складення такого документу, підписи двох сторін.
«Погляд часу» №2-7.01.2021