Завдаток чи аванс?

Ці форми передоплати відрізняються наслідками: при невиконанні обов’язків аванс потрібно повернути, а завдаток може залишитися у продавця.

Завдаток чи аванс

Останнім часом усе більше людей купують товари через Інтернет. Але такого досвіду ще не всі набули. Тому не раз виникають різні запитання. Зокрема, багато хто не розуміє, що таке завдаток, а що – аванс, і у чому різниця.

У наш час більшість людей використовують слово «передплата», і не розуміють різниці між завдатком та авансом. Це, в свою чергу, може призводити до небажаних наслідків для сторін договору. Тож з’ясуємо це питання, звернувшись до чинного законодавства

Укладаючи будь-який договір, слід звертати увагу, в якій саме формі буде здійснюватися передоплата: у формі завдатку чи авансу, оскільки ці форми передоплати відрізняються наслідками.

Відмінність авансу від завдатку полягає в тому, що на аванс не покладена функція забезпечувати взяте сторонами на себе зобов’язання. Тому, незалежно від того, яка сторона відповідальна за невиконання зобов’язання, той, хто отримав аванс, повинен його повернути.

Завдатком є грошова сума (або рухоме майно), яку сплачує покупець (споживач) продавцю (кредиторові) в рахунок належних платежів, що мають бути сплачені ним за договором, задля підтвердження зобов’язання і на забезпечення його виконання. Якщо покупець порушує умови договору, завдаток залишається у продавця. Однак, якщо порушення зобов’язання сталося з вини продавця, то він зобов’язаний повернути завдаток покупцю в подвійному обсязі.

Важливо правильно оформити розписку про передачу коштів. У документі мають бути зазначені: дані про особу, яка отримує кошти і яка дає кошти, сума коштів, кінцевий термін виконання зобов’язання, вказівку того, що гроші отримані саме як завдаток і передані в забезпечення виконання договору (угоди), дата складення такого документу, підписи двох сторін.

«Погляд часу» №2-7.01.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *