Земля: продано!

Із 1 липня 2021р. в Україні набере чинності закон про ринок землі. Це дасть можливість продавати і купувати земельні ділянки, призначені для сільськогосподарських робіт.

Почім продаватимуть землю? Про які нюанси треба знати власникам і покупцям?

Ринок землі

Навколо ухвалення закону про землю і зняття мораторію на її продаж досі точиться багато суперечок і дискусій. Однак, що б там не було, закон набирає чинності вже в липні і потрібно розуміти, що нас чекає найближчим часом.

Хто зможе купувати землю?

Із 1 липня 2021 року земельні ділянки сільськогосподарського призначення зможуть купувати фізичні особи – громадяни України. Переважне право на придбання надаватиметься тим, хто орендує землю з 2010 року. Громадяни інших держав сільськогосподарські ділянки в Україні поки що купувати не зможуть – до проведення відповідного референдуму. Починаючи з 1 січня 2024 року, купувати землю сільгосппризначення зможуть і юридичні особи. Банк може отримати землю у власність тільки як заставне майно і повинен продати її за два роки.

Скільки землі можна придбати?

Згідно з законодавством, із 1 липня площа придбаної сільгоспділянки не мусить перевищувати 100 гектарів. При цьому розмір сільгоспземель, придбаних раніше, може бути й більшим.

Площа земельних ділянок, які з січня 2024 року зможуть купувати юридичні особи, не мусить перевищувати 10 тисяч гектарів.

Які є особливості купівлі-продажу землі?

Процедура купівлі-продажу сільськогосподарської землі матиме певні особливості.

1. Перевірка покупця нотаріусом

Покупця перевірятимуть щодо можливості придбання ним ділянки тієї чи іншої площі. Така перевірка буде проводитися з використанням відомостей із Державного реєстру прав на нерухоме майно, Державного земельного кадастру, Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Якщо за результатами перевірки буде виявлено невідповідність тим чи іншим вимогам, нотаріус відмовить в оформленні угоди.

2. Перевірка за суб’єктними ознаками

Покупця або власника земельної ділянки перевірятимуть за суб’єктними ознаками. В Україні визначено перелік осіб, яким за будь-яких умов заборонено отримувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Якщо таким громадянам сільгоспземлі дістануться у спадок, то протягом року вони підлягають продажу.

3. Безготівкові розрахунки

Розрахунки, пов’язані зі сплатою за сільськогосподарські земельні ділянки, мають проводитися тільки у безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банку, з якого будуть перераховуватися кошти.

4. Походження грошей

Джерела походження коштів для придбання земельної ділянки мають бути підтверджені документально.

Що буде заборонено?

Після відкриття ринку з 1 липня буде заборонено продаж землі:

• іноземцям – до результату референдуму;

• громадянам Росії та представникам терористів;

• офшорним компаніям;

• якщо земля розташована в межах 50 кілометрів від державного кордону;

• якщо це державна чи комунальна земля.

Чи можна змінювати цільове призначення землі?

Така зміна є можливою, наприклад, для ділянок, розташованих уздовж основних трас. Якщо там можна побудувати автозаправну станцію або готель, вартість землі становитиме 10 тисяч доларів за гектар і більше.

Новий закон дозволяє органам місцевого самоврядування змінювати цільове призначення ділянок, які перебувають у приватній власності. Виняток – тільки для особливо цінних земель. У цьому разі парламент не буде узгоджувати зміну їхнього цільового призначення.

Скільки може коштувати земля?

Ціна не може бути нижчою за нормативну грошову оцінку. А після відкриття ринку землі вона буде поступово зростати. Про це говорять експерти. Тож із продажем ділянок квапитися не варто.

На думку фахівців Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастру), різниця цін на землю в різних областях України стане досить істотною. Ціна залежатиме від конкуренції за ділянку та можливості зміни її призначення.

У Держгеокадастрі розповіли, якою може бути ціна сільськогосподарської ділянки після впровадження ринку землі з 1 липня 2021 року.

Області з дешевою землею (ціна за гектар):
  • Черкаська – від 1875 до 2500 доларів;
  • Чернівецька – від 1850 до 2470 доларів;
  • Харківська – від 1845 до 2460 доларів;
  • Кіровоградська – від 1770 до 2360 доларів;
  • Донецька – від 1725 до 2300 доларів.
Області з дорогою землею (ціна за гектар):
  • Житомирська – від 11 100 до 11 590 доларів;
  • Львівська – від 11 200 до 11 600 доларів;
  • Волинська – від 11 215 до 11 620 доларів;
  • Рівненська – від 11 220 до 11 630 доларів;
  • Чернігівська – від 11 340 до 11 760 доларів.

* Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».

«Погляд часу» №21-20.05.2021

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *