Жан-Поль Бельмондо

Жан-Поль Бельмондо
«Акторами, як і князями, не стають, а народжуються». Легенді світового кінематографа виповнилося 85 років.

Французи ласкаво називають його Бебель, тобто «улюбленець долі». Італійці вважають своїм (коріння в Бельмондо сицилійське) і ніжно звуть Іль Бруто, тобто «потвора». Що ж, актора справді важко назвати красенем. Не випадково педагог театральної школи П’єр Дюкс виніс йому свій вердикт: мовляв, із такою зовнішністю ви насмішите людей, коли обійматимете жінок на сцені. Через кілька років після цих слів Жан-Поль зустрів колишнього вчителя на Єлисейських полях. Із ним була незрівнянна Урсула Андресс, яка зіграла роль першої дівчини Джеймса Бонда. Бельмондо, ніяково усміхнувшись, розвів руками: «Якось так вийшло…»


Його вибір

У кіно Жан-Поль також потрапив випадково. Щоправда, він з дитинства мав безпосереднє відношення до мистецтва: його батько, Поль, був відомим скульптором, і милий карапуз Бельмондо-молодший нерідко позував для тата, коли той ліпив пухленьких купідончиків для паризьких фонтанів. До речі, статуї маленького Жана-Поля дотепер прикрашають вулиці французької столиці.

Бебель проніс любов до батька через усе життя: він домігся, щоб одну з вулиць французької столиці було названо його ім’ям. А наприкінці 1980-х актор навіть відмовився від премії «Сезар», яку називають французьким «Оскаром», бо творець статуетки якось дозволив собі погано відгукнутися про батькову творчість. Треба сказати, що сваритися з Іль Бруто було небезпечно: як-не-як, чемпіон Парижа з боксу в напівсередній вазі!

У дитинстві Жан-Поль був жахливим задиракою – за бійки його тричі виключали з різних шкіл. Власне, завдяки боксу він, по-перше, направив свою невгамовну енергію в правильне русло, а по-друге, здобув візитну картку – зламаний ніс. Саме цей дефект надавав акторові тієї мужньої чарівності, яка так сподобалася глядачам.

Коли юнак оголосив батькам, що збирається стати актором, тато покликав у гості друга – одного з провідних акторів «Комеді-Франсез» Андре Брюно. Жан Поль вирішив прочитати йому байку Лафонтена про ворону і лисицю. Його друзі корчилися від сміху, коли Бельмондо читав її в особах, але дядечко Брюно залишився незворушним. «Повна бездарність», – виніс він свій вердикт. Однак на зло суворому критику хлопець таки вступив до Національної консерваторії драматичного мистецтва, щоправда вільним слухачем. Пізніше Бельмондо став повноправним студентом (до речі, його сусідкою по парті була Анні Жирардо), але в нього залишилися тільки негативні спогади про навчання. Викладачі його не любили. Деякі прямо казали: з такою пикою можна грати лише негідників і дебілів. У підсумку всі вони піймали облизня. Жан-Поль успішно грав у театрі з 1950 по 1959 рр. А потім…


Щасливий випадок

Бельмондо зустрів Жана-Люка Годара.

– Усе сталося в Парижі на вулиці Сен-Бенуа. До мене підійшов тип в окулярах із сумним виразом обличчя: «Хочете знятися в кіно?» Дивлюсь я на цю людину й розумію, що вона зовсім не викликає в мене довіру. Кажу: «Ні». Він продовжує: «Я заплачу! Платитиму вам п’ять тисяч франків на тиждень». Я задумався. А моя дружина (Елоді Константен) каже: «Погоджуйся! Що ти втрачаєш?» Так я познайомився з Жаном-Люком Годаром», – розповідав актор.

І пішло-поїхало. Бельмондо протягом року знявся в кількох стрічках, щоправда, у другорядних ролях. Але в 1959-му Годар покликав його в кінокартину «На останьому диханні». Попри все стрічка стала класикою світового кіно, а Бельмондо за роль безтурботного пройдисвіта Мішеля Пуакара здобув всесвітню славу.


Його жінки

Після приходу популярності закінчилося спокійне сімейне життя. Важко встояти, коли на знімальному майданчику поруч із тобою найефектніші жінки світу.

З першою дружиною, Елоді, яка народила йому трьох дітей, Бельмондо прожив 12 років, але їхній шлюб не витримав випробування славою: актор зраджував дружині з прихильницями і актрисами (зокрема, з Клаудією Кардинале), а коли захопився Урсулою Андресс, Елоді подала на розлучення.

За кілька років настала черга Урсули: Жан-Поль проміняв дівчину Бонда на зірку еротичного кіно і модель Playboy Лауру Антонеллі. Їхній роман тривав сім років. З усіх подруг актора Лаура перенесла розрив найважче. Вона впала в депресію, почала вживати спиртне. Жан-Поль, відчуваючи провину, надсилав гроші.

Потім була 19-річна модель із Бразилії Марія Карлос Сотомайор, яка поруч із 48-річним «професіоналом» мала вигляд доньки. Але старіючий Бельмондо не звертав уваги на плітки, доки не переконався в легковажності своєї юної подружки. Вони розлучились, але Жан-Поль незабаром познайомився з балериною Наталі Тардівель.

Стосунки актора з дівчиною, що була на 30 років молодшою за нього, засуджували рідні, обговорювали журналісти. Однак Натті вела себе зовсім не так, як його колишні жінки. Вона приїжджала до нього в театр на репетиції, а потім відвозила додому й пекла його улюблені пиріжки. Коли в 2001 р. в Бельмондо стався інсульт, перші кілька днів Наталі не відходила від нього. Вона доглядала його, доки він був прикутий до ліжка й інвалідного крісла. І їй вдалося розпалити в Бебелі жагу до життя. Настільки, що в 2003 р. 70-річний актор став татом! Щоправда, через 5 років пара все-таки розлучилася: Жан-Поль, не бажаючи бути тягарем, відпустив Натті до чоловіка-ровесника…

Останнє (і найбільш невдале) кохання Бельмондо – зірка Playboy Барбара Гандольфі. Барбару звинувачували в тому, що їй потрібні тільки гроші актора. Він не хотів вірити. Тож усі полегшено зітхнули, коли Жан розлучився з підозрілою пасією.

Сьогодні Жан-Поль сам, але він не обділений жіночою увагою. Наймолодша донька Стелла часто забігає до тата дорогою до школи, щоб поцілувати його в ніс. Той самий перебитий боксерський ніс, який усі вважали перешкодою для успішної акторської кар’єри…

Євген Дорош

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber