Жінка-легенда: Коко Шанель

Справжнє ім’я цієї легендарної жінки – Габріель Бонер Шанель. Французька кутюр’є здійснила переворот у модній індустрії. Завдяки привнесенню в жіночу моду запозичень із традиційного чоловічого гардеробу, популяризації спортивного силуету і принципу «розкішної простоти» стала найвпливовішою постаттю XX ст. Коко Шанель відкрила світові маленьку чорну сукню, парфуми Chanel № 5, сумку 2.55, твідовий костюм, брошки-камелії і короткі стрижки.

Жінка-легенда: Коко Шанель

У 1883 році в невеликому французькому містечку Сомюре з’явилася на світ дівчинка, яка згодом була визнана королевою світової моди. На маленьку чекала нелегка доля: вона була другою незаконнонародженою донькою Альбера Шанель та Жанни Деволь. Хоча згодом її мати народила своєму цивільному чоловіку ще двох синів, він не захотів узаконити з нею стосунки, тому вже з самого початку на іменах дівчинки, її сестри і двох братів лежало тавро ганьби.

Коли Габріель виповнилося 14 років, її мати померла від астми і голоду. Батько позбувся чотирьох дітей, віддавши старших дівчаток у монастирський притулок, а синів на піклування родичам. Під опікою монахинь дівчаток навчали шиттю, а також хорошим манерам.

У 18 років Габріель покинула притулок, працювала продавчинею в магазині одягу, а у вільний час виступала в кабаре з піснями про курчатко Ko Ko Ri Ko та Qui qu’a vu Coco, від яких і отримала собі прізвисько на все життя – Коко.

Романи і кохання

Протягом багатьох років ім’я Коко Шанель асоціювалося зі словом «утриманка». Першим коханим швачки став офіцер Етьєн Бальзан. Коко сама напросилася йому «в учениці» й оселилася разом із ним у Руайом, назавжди зіпсувавши свою репутацію.

Саме в Руайом вона створила перше революційне жіноче вбрання: займатися верховою їздою в спідниці-амазонці їй здалося вкрай незручним, і вона замовила для себе чоловічі бриджі, а капелюшок із вуаллю замінила на стрічку, якою зав’язала голову.

Коли дівчина зрозуміла, що є для Етьєна всього лише іграшкою, вона прийняла пропозицію англійського промисловця Артура Кейпела. Завдяки йому Габріела відкрила в 1910 році в Парижі свій перший магазин. Уже через рік він перемістився на вулицю Камбон у будинок під номером 20, де діє і до цього дня.

Коко продавала оригінальні капелюшки, які зробили її заклад ультрамодним. У неї прокинулися справжні почуття до Артура Кейпела, тому молода жінка почувалася щасливою. Незабаром Коко відкрила бутик у найпрестижнішому курорті Франції Довілі. Її клієнткою була мадам Ротшильд. Габріель сподівалася, що обожнюваний Артур оцініть її талант і узаконить їхні стосунки, однак Кейпел так і не зробив пропозицію коханці.

Як з’явилися найвідоміші парфуми у світі

5 травня 2023 року знаменитому аромату виповнилося 102 роки. Chanel № 5 – став символом шику і стилю. З’явилися парфуми у 1921 році, коли Коко Шанель вже була успішною жінкою. Вона володіла віллою на півдні Франції і роз’їжджала на власному роллс-ройсі. Тепер вона хотіла створити аромат для сучасної жінки, тому звернулася до парфумера Ернеста Бо.

Легенда свідчить, що вона попросила його створити «аромат, який пахне жінкою». Парфумер працював над парфумами кілька місяців і надав Коко Шанель маленькі скляні флакони зі зразками ароматів із номерами від 1 до 5 і від 20 до 24. Шанель у результаті вибрала флакон № 5.

«Я представляю свої колекції суконь 5 травня, 5 місяця року, і тому ми дозволимо цим зразком № 5 зберегти назву, яка вже є, це принесе талан», – сказала йому Коко.

Ходять чутки, що суміш була результатом лабораторної помилки. Нібито помічник Бо додав дозу альдегіду в кількості, яка раніше ніколи не використовувалася.

Аромат із ноток жасмину, троянди, сандалу і ванілі мав величезний успіх серед жінок. Тут з’являється ще історія, нібито Коко влаштувала вечірку в популярному елітному ресторані на Рив’єрі та розбризкала парфуми на столі. Аромат привертав увагу всіх жінок, які проходили повз.

Для парфумів Шанель придумала флакон, який дуже відрізнявся від популярних у той час. Вона створила прозору, практично невидиму пляшку, єдиною прикрасою якої стала прізвище самої Коко.

Цікаві факти з життя кутюр’є

– У Коко був роман із німецьким офіцером, який допоміг звільнити її племінника з фашистського полону. За своє кохання їй довелося заплатити ув’язненням і видворенням із Франції. На цілих 14 років їй довелося забути про індустрію моди.

– Ідея випустити сумочку Chanel 2.55 – прямокутну з довгим ланцюжком – прийшла до Коко тому, що вона весь час губила свої ридикюлі. У 1955 році світ побачив сумку, яку можна було повісити на плече і звільнити руки.

– Габріель увела моду на біжутерію і перли. Вона вважала, що елегантні прикраси пасують до будь-якого одягу. «Перли завжди праві», – говорила дизайнерка.

– Коко створила жіночий твідовий костюм. До того з твіду і джерсі шили винятково чоловічі костюми.

– Шанель увела в моду засмагу. Вона почала носити тільняшки, які часто з’являлися в її колекціях.

– Коли Габріель виповнилося 71, вона повернулася до світу моди, представивши нову колекцію. Знамениті жінки відвідували її покази. Вона стала одягати зірок Одрі Гепберн, Ліз Тейлор і першу леді Америки Джекі Кеннеді.

«Уют» №19-11.05.2023

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber
Теми:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *