Жити добре можна і в Україні. Причому безкоштовно

Причому безкоштовно
Жити добре можна і в Україні. Причому безкоштовно

За рік, що минув із моменту мого переїзду з України до Норвегії, я почула дуже багато нарікань про те, як погано жити в Україні, тому що вона не така багата, як Норвегія.

Не стану заперечувати, звичайно, для життя рівня «ах» необхідні бюджетні кошти, низький рівень корупції, чесні суди, прозоре законодавство і медична реформа. Те, що зрушується з місця повільно і не завжди залежить від вас безпосередньо. Але існує величезна кількість способів поліпшити щоденне життя.

По-перше, своїми руками, по-друге, безкоштовно.

Як я згадувала про норвезькі «хрущовки», що не ср*ть по під’їздах – це безкоштовно. Одного разу зробивши ремонт у під’їзді (роблять же його вряди-годи!), берегти його, не розписувати стіни і не ламати поручні – безкоштовно.

Не красти і не розбивати лампочки – безкоштовно.

Хочете гарні будинки? Хочете, щоб навіть у нудних спальних районах не так хотілося повіситися? Безкоштовно не склити балкони (дані архітектурні конструкції взагалі не призначені для скління, тим більше перероблення їх під пластикові будки). Безкоштовно приберіть із них непотріб, викиньте, нарешті, це старе відро із залишками фарби на дні і поламаний триколісний велосипед молодшого онука, котрий одружився на минулому тижні. Безкоштовно посушіть свої труси не під стелею на очах у всього району, а на сушарці врівень з огорожею. Поставте на балкон два стільчика, посадіть у квітковий ящик чорнобривці (безкоштовно зберіть насіння з клумби біля під’їзду) – і вуаля! Спільними зусиллями будинок виглядає майже як у Європі.

Собака. Собаку тримати дорого. Годувати-лікувати-повідки-іграшки. Прибирати за нею г*мно на прогулянці – безкоштовно. Для цього не потрібні спеціальні брендові пакетики для г*мна. Використовуйте ті, які залишилися від овочів із супермаркету. І, до речі, тримати собаку на повідку – теж безкоштовно. А ось лікувати покусану чужу собаку чи дитину – дорого. І навіть клеїти на стовпі оголошення: «пропав улюбленець сім’ї, діти плачуть, винагорода» – і то дорожче.

Ви заздрите моїм фото з чистих норвезьких лісів, де гуляють із дітьми і їздять на велосипедах? Так прибирати за собою сміття після пікніка – це нічого не коштує.

Ви заздрите, що в Норвегії вкрай рідкісні ДТП, а діти не гинуть в аваріях уже кілька років? Причина не в тому, що ми тут всі їздимо на «Теслі». Не перевищувати швидкість – безкоштовно. Не гальмувати, підрізавши когось – безкоштовно. Пропускати пішоходів на переходах і не їздити по зустрічній – безкоштовно. Пристібатися! Безкоштовно. Навіть на іржавій «копійці».

Дорогі пішоходи, не лізти на червоне світло, не переходити дорогу в темному одязі вночі взимку теж нічого не коштує.

Здоров’я? Ви часто говорите мені – ось, у Норвегії живуть до 90 років, тому що там найбагатша країна у світі.

О, так! Важливість своєчасної медичної допомоги ніхто не скасовує. Але дожити бодрячком до 90 років – це не тільки коли тебе врятують від інфаркту в 75 у пристойній, гідній клініці. Це і стиль життя. Багато у чому абсолютно доступний будь-якому українцеві. Приміром, не бухати. Бухати – це дорого. А ось не бухати – безкоштовно.

Те ж саме з не курити. Дивишся, і буде менше шансів у майбутньому нарікати на дорожнечу лікування від раку легенів і цирозу печінки. Профілактика – майже безкоштовно. Стежити вчасно за своїм здоров’ям шляхом походів до лікаря, коли ще не болить. Так, ремонтувати зуби дорого. Але чистити їх безкоштовно. Здавати раз на рік загальний аналіз крові у районній поліклініці, щоб вчасно реагувати на зміни – практично безкоштовно.

Я живу у багатій країні, де мене якщо що будуть добре лікувати за рахунок держави. Але я здаю кров раз на рік, просто, щоб пильнувати. І чоловіка привчила. А ви коли в останній раз здавали?..

Тут, у Норвегії, люди похилого віку ходять пружинистим кроком. Тому що вони все життя безкоштовно гуляють по пересіченій місцевості (замість того, щоб стирчати перед телевізором). І бігають, починаючи з молодості. Ні, не в дорогих спортзалах на дорогих доріжках. А по вуличних доріжках. Тренуючи серце, м’язи і суглоби. Так, не всіх хвороб можна уникнути, просто ведучи здоровий спосіб життя. І хто не курить і не п’є, той здоровеньким помре. Тільки він помре у дев’яносто, а ви, розумники – у шістдесят, якщо дуже пощастить.

Ось, наприклад, не набирати вагу – безкоштовно. Ті, хто кажуть, що харчуватися правильно дуже дорого – лукавлять. Не переїдати, стежити за калорійністю, зменшити солодощі і стежити, щоб у тарілці було менше жирних солоних консервів, а більше кислої капусти і гречки – жахливо. Хто б сперечався. Але ми ж не про веселощі зараз, а про гроші, так? Багато щеплень зараз роблять безкоштовно, а от ховати дорого.

Виглядати, як літні іспанські синьйори? О, це недосяжно, адже вони багаті, а ми зубожілі. Але не просто так я пригадала саме іспанських бабусь, а не німецьких або норвезьких. Іспанія – бідна країна. Без шику. І, скільки я не придивлялася до їхніх бабусь у Мадриді, я не побачила на них брендових шмоток. Розумієте, вони виглядають як синьйори просто тому, що чисті і не носять блузу в фіолетові метелики зі спідницею в червоно-коричневі квадрати. Що змушує нашу тітку без певного віку, прийшовши на ринок або навіть у секонд купити не темну спідницю і світлу блузку, а леопарда і горошок? Бідність? Ну, звісно. У неї не було грошей вчитися в академії стилю у Парижі. Олігархи винні. Ті ж олігархи винні, що ти не стрижеш нігті і не миєшся. Митися милом вранці і ввечері – безкоштовно. Але, зайшовши у київське метро, розумієш, що, мабуть, це недоступна простим смертним розкіш.

Ще безкоштовно знаєте що? Мовчати. Не триндіти по телефону, коли ведеш маршрутку, переповнену людьми. Та й сидячи на місці пасажира, теж не триндіти. Не кричати «за-адняя площадка, ёпрст, как вы мне дороги, мать вашу!» Не сідати поруч із незнайомою людиною і не звертатися до неї пристрасно «до чого країну довели!» Не давати порад, поки вас не просять про неї. Не лізти з повчаннями, прийшовши у дім своїх дорослих дітей, що вже окремо живуть. Не подобається дружина сина? Зятьок не дотягує? Онуку шапочку не наділи? Замовкніть. Сидіть на дивані і пийте чай. Не можете мовчати? Знаєте що? Підіть тоді побігайте. Будете більше рухатися, доживете до дев’яноста, стане як у Норвегії. І в родині мир та спокій, божа благодать. І квіточки на балконі. Абсолютно при цьому безкоштовно, зауважте.

Сана Фельдгендлер

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"Газета "Задавака"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *