Знай наших! або Як шанують українців за кордоном

Українська земля – колиска борців за волю, край працелюбних геніїв і бунтівників, батьківщина талановитих учених і сміливих новаторів. Українців знають і шанують у всьому світі – наші співвітчизники залишили розкішну історико-культурну спадщину в різних куточках земної кулі.

Пам’ятник козакам в Австрії. «Ми знаємо, хто такі козаки. Вони були відважними і швидкими», – кажуть австрійці про встановлений у Відні пам’ятник козакам.

Пам’ятник козакам в Австрії

Саме волелюбні українські захисники у далекому 1683 році звільнили столицю Австрії від військ Османської імперії.

Троє козаків із шаблями та свічками – робота київського майстра Володимира Чепелика. А стелу для меморіалу, за іронією долі, виготовляли турки. Пам’ятник стоїть саме там, де відважні українці перейшли гору та зненацька застали турецьку армію.

Із 1992 року Київ та Відень – міста-побратими, тож їх об’єднує не лише історичне минуле, але й майбутнє.

Пам’ятник Лесі Українці в Канаді. У Хай-парку Торонто гордо височіє над перехожими монумент Лесі Українці. Бронзова постать нашої співвітчизниці з’явилася тут у 1975 році. Пам’ятник встановлено на постаменті з чорного граніту та обнесено металевою огорожею, біля якої табличка зі стислою біографією поетеси. Автор монумента – Михайло Черешньовський, американський скульптор українського походження. Біля пам’ятника Лесі Українці традиційно проводить масові заходи українська громада Торонто.

Меморіал жертвам Голодомору 1932-1933 років у США. У самому центрі Вашингтона з’явився пам’ятник, присвячений мільйонам жителів України, загиблим під час Голодомору 1932-1933 років. Зворушливий для серця кожного українця меморіал у вигляді пшеничного лану відкрили в листопаді 2015 року.

Пам’ятник Володимиру Великому в Англії. Неподалік станції метро «Голланд Парк» у Лондоні ти побачиш пам’ятник київському князю Володимиру Великому. Це витвір канадського скульптора українського походження Лео Мола. Монумент встановлений місцевою громадою українців із нагоди 1000-річчя Хрещення Русі. Поблизу розташовані Український клуб та посольство України.

Пам’ятник Юрію Кульчицькому в Австрії. Історія віденської кави розпочалася з кав’ярні українського купця, військового, дипломата і розвідника Юрія Кульчицького. Не даремно його називають «людиною, що навчила Європу пити каву».

«Будинок під блакитною пляшкою» – так за легендою називалася перша у Відні (і третя в Європі) кав’ярня, відкрита львів’янином у 1686 році. У турецькому вбранні, господар сам обслуговував своїх відвідувачів, виходив на вулиці міста, аби прищепити тамтешнім мешканцям любов до кави. Пам’ятник винахідливому українцю височіє на будівлі, в якій колись була його знаменита кав’ярня.

Пам’ятник Сергію Корольову в Казахстані. Пам’ятники українському вченому в галузі ракетобудування і космонавтики, конструктору перших штучних супутників Землі – розкидані по всьому світу. Один із них прикрашає місто Байконур. Саме так називався космодром, із якого на сконструйованій Корольовим ракеті летів у космос Юрій Гагарін… Хоч насправді славнозвісний космодром був розташований за 350 км від містечка.

Пам’ятник Івану Франку в Хорватії. Талановитий поет і письменник, громадський діяч і вчений, Іван Франко є автором близько 4000 літературних та наукових творів. Не дивно, що на його честь встановлено численні пам’ятники в різних куточках світу, де письменник жив і працював. Один з них відкрили в хорватському місті Ліпік, де у 1908 році лікувався Іван Франко.

Пам’ятник Соломії Крушельницькій в Італії. Бронзовий бюст знаменитої оперної співачки з Тернополя Соломії Крушельницької встановлений в італійському місті Торре дель Лаго. Автор пам’ятника – український скульптор Руслан Іваницький.

За життя голосиста українка була найвідомішою співачкою світу. Саме в Торре дель Лаго Крушельницька з тріумфом виконала головну партію в опері «Мадам Баттерфляй».

Пам’ятник Тарасу Шевченку в США. Тараса Шевченка знають і за океаном. Скульптуру українського поета висотою 7 м відкрив у Вашингтоні екс-президент США Дуайт Ейзенхауер. Вшанувати пам’ять поета можна на площі Дюпон-серкл. Бронзова постать Шевченка – творіння скульптора Лео Моли та архітектора Радослава Жука.

Пам’ятник Пилипу Орлику в Швеції. У 2011 році в шведському місті Крістіанстад відкрили пам’ятник та меморіальну дошку гетьману Пилипу Орлику – автору першої української Конституції. Саме там на запрошення Короля Швеції Карла ХІІ Пилип Орлик проживав із родиною після поразки в Полтавській битві та політичної еміграції з України. Сьогодні в шведських архівах зберігаються реліквії, пов’язані з його діяльністю: булава та єдина відома оригінальна копія Конституції Орлика.

«Задавака» №18-6.10.2022

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *