Золота смородина, або канадська

Золота смородина
Золота смородина, або канадська

Про смородину написано дужо багато, а от її близька родичка – смородина золота, або канадська, – досі поза увагою. А даремно, бо має ряд суттєвих переваг. Передусім вона зимо- і посухостійка. Там, де не може рости смородина чорна, золота чудово почувається.

Батьківщина її – західна частина Північної Америки. Кущ заввишки до 2 м. Листя за формою нагадує тризубець, схоже на листя глоду, клиноподібне біля основи, суцільнокрає. Квітки жовті, з приємним запахом, зібрані у багатоквіткові китиці (до 15 шт.) завдовжки 7 см.

Ягоди краплевидні, діаметром 8 мм, майже чорні, кисло-солодкі. За смаком дещо поступаються смородині чорній і мають тверду шкірку, яка не розмякшується навіть у варенні. Але це й перевага – плоди транспортабельні.

Плодоносить смородина золота щедро і щорічно, ягоди достигають трохи пізніше, як у чорної смородини. Навіть стиглі, вони можуть довго висіти, не розтріскуючись і не осипаючись. Із ягід, які містять багато вітаміну С, пектинів і мінеральних солей, виходять смачне варення, компоти, асорті та наливка.

Смородина золота розмножується в основному кореневою порістю (як малина). Проведені спроби живцювання цієї рослини дали або мізерний (10 %) від осіннього, або нульовий вихід саджанців за весняного живцювання. У нашій місцевості смородина золота не уражується ні хворобами, ні шкідниками.

Ще один напрямок застосування цього виду смородини – підщепа для аґрусу та смородини чорної. У результаті щеплення копулюванням наприкінці квітня зимуючим здерев’янілим живцем утворюється досить цікава комбінація. На метровому штамбику розвивається кущ з одного чи кількох сортів аґрусу, на якому висять одночасно вишневі, зелені та золотисті ягоди. Як-то кажуть: і гарно, і корисно. Така щепа досить довговічна – 12-15 років.

І ще одне: завдяки ряду цінних особливостей – зимо- та посухостійкості, стійкості до хвороб, високій урожайності, пізньому достиганню – смородину золоту можна використати у міжвидовій гібридизації, відселекціонувавши за господарсько цінними властивостями.

П. Бучик

Газета "Уют"Газета "Погляд часу"

FacebookTwitterPinterestViber

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *