Зимова сплячка для цитрусових
Улітку за цитрусовими рослинами на підвіконні доглядати дуже просто: поливай та підгодовуй. Іноді обприскують від попелиці чи щитівки. А взимку все складніше: і поливати треба рідше, і температуру дотримуватися. Тобто, треба зробити все, щоб рослинам комфортно спалося до весни.

Врахуйте, що всі цитрусові – світлолюбні. Тому їм віддають південні і південно-східні підвіконня. Узимку їм потрібна прохолода. Не занадто холодно і не дуже тепло: у районі +10…+15 °С буде оптимально. Якщо витримати таку температуру, то буде не обов’язково підтримувати доосвітлення.
Ці «сонячні рослини» воліють вологе повітря. Що в наших квартирах узимку неможливо. На що цитрусові можуть реагувати опаданням листя. Щоб цього не сталося, недостатньо просто обприскувати листя. Встановіть поруч електричний зволожувач повітря. Якщо його немає, поставте на батареї миски з водою.
Земля у горщиках повинна бути помірно зволожена. Вчащати з поливами у жодному разі не можна. Надлишок води викликає загнивання коренів при невисоких температурах. Тому поливи треба скоротити, підгодівлі не проводити, знизити температуру, але вологість залишити високою.
Треба усвідомлювати, що зимовий період – найважчий для цитрусових і саме взимку часто рослини гинуть. Що прикро, враховуючи, що вирощують ці деревця багато років і часто плодоношення так і не чекають.
Дуже важливо підібрати правильний субстрат. Він повинен бути родючим і пористим, щоб зайва вода не застоювалася, а витікала з горщика. Тобто, дренажні отвори теж повинні бути в порядку. Без торфу чи кокосового субстрату такий ґрунт зробити важко. Але в торфі майже немає поживних речовин, а тому треба додати перегній або біогумус.
Освітленість повинна бути високою, але не прямими променями, щоб листя не отримало опіків. Узимку можна провести формуючу обрізку. Проводити її потрібно щороку, щоб не завдавати рослинам сильні травми. Крона повинна бути ажурною, рівномірно розгалуженою. Встигнути треба до весняного пробудження пагонів.
Утім, у лимонів період спокою слабо виражений, а ось мандарини й апельсини впадають у більш глибокий сон, розбудити їх навіть поливами складно.
При пересадці вибирайте щоразу більший горщик. Але одразу великий брати не можна, треба поступово збільшувати обсяг горщика. Пересаджуючи або перекидаючи рослини один раз на один-два роки. Під час пересадки уважно оглядайте коріння, видаляйте хворе і поламане, частково прибирайте ґрунт до коренів знизу грудки і зверху, а також із боків. Тільки після цього пересаджують рослини у ґрунт і засипають свіжим ґрунтом.
Якщо дочекалися плодоношення, не скупіться. Не перевантажуйте деревця плодами. У перші роки краще залишити всього декілька плодів, проте потім, коли рослина зміцніє, можна нормувати не так жорстко.
«Погляд часу» №1-01.01.2021